The 60's Ten Best Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Haunting (1963) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Umbrellas of Cherbourg, The ( parapluies de Cherbourg, Les ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Young Girls of Rochefort, The ( Demoiselles de Rochefort, Les ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | West Side Story (1961) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Winter Light ( Nattvardsgästerna ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Ivan's Childhood ( Ivanovo detstvo ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Cool Hand Luke | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Mary Poppins | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Bonnie and Clyde | 3.0/4 | 3.2/4 |



