Directors: Scorsese
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Cape Fear (1991) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Last Temptation of Christ | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Raging Bull | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Wolf of Wall Street | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Shutter Island | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Hugo | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Gangs of New York (2002) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Aviator (2004) | 2.5/4 | 3.0/4 |



