Movies with a great score (no order)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Lion King (1994) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Jaws | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Cloud Atlas | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | 



