Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Rear Window | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Vertigo (1958) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | North by Northwest | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Strangers on a Train | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Third Man | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Black Swan (2010) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Collateral | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Zero Dark Thirty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The 39 Steps (1935) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Witness (1985) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Hunt for Red October | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | In the Line of Fire | 3.5/4 | 2.9/4 |



