Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Star Trek | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | X-Men | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Minority Report | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | X-Men: First Class | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Rise of the Planet of the Apes | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Looper | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Star Trek Into Darkness | 3.5/4 | 3.0/4 |



