Alfred Hitchcock movies ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | North by Northwest | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The 39 Steps (1935) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Wrong Man (1956) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Birds (1963) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | To Catch a Thief | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Vertigo (1958) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Man Who Knew Too Much (1956) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Strangers on a Train | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Lady Vanishes (1938) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Rear Window | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Rebecca (1940) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Rope | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | I Confess | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Marnie | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Family Plot | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Suspicion (1941) | 2.5/4 | 2.8/4 |



