Top Movie List by thekerminator

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
2. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
3. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
4. The Hobbit: An Unexpected Journey 2.5/4 3.0/4
5. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
6. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
7. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
8. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
9. Skyfall 3.5/4 3.1/4
10. The Hunger Games 3.5/4 2.9/4
11. Looper 3.5/4 2.9/4
12. Lincoln 3.5/4 3.0/4
13. Brave (2012) 3.5/4 2.9/4
14. End of Watch 3.0/4 3.1/4
15. 21 Jump Street 2.5/4 2.9/4
16. Beasts of the Southern Wild 3.5/4 3.1/4
17. Seven Psychopaths 2.5/4 2.9/4
18. Prometheus (2012) 3.5/4 2.8/4
19. Ted 2.5/4 2.8/4
20. Lawless (2012) 3.0/4 2.9/4
21. Flight (2012) 3.0/4 2.9/4
22. Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) 3.0/4 3.0/4
23. The Cabin in the Woods 3.5/4 2.9/4
24. Ice Age: Continental Drift 2.5/4 2.6/4
25. Trouble with the Curve 3.5/4 2.8/4
26. The Vow (2012) N/A 2.8/4
27. Safe House (2012) 3.5/4 2.7/4
28. Men in Black 3 3.5/4 2.7/4
29. The Amazing Spider-Man 2.5/4 2.8/4
30. Hotel Transylvania 3.0/4 2.8/4
31. ParaNorman 3.0/4 2.9/4
32. Act of Valor 3.5/4 2.7/4
33. Contraband (2012) 3.0/4 2.7/4
34. Chronicle (2012) 3.0/4 2.7/4
35. Madagascar 3: Europe's Most Wanted 2.5/4 2.8/4
36. The Grey 2.5/4 2.7/4
37. Hitchcock 2.5/4 2.8/4
38. Man on a Ledge 2.5/4 2.7/4
39. The Bourne Legacy 3.0/4 2.7/4
40. Killer Joe 2.5/4 2.7/4
41. Dr. Seuss' The Lorax 3.0/4 2.6/4
42. Sessions, The ( Six Sessions ) 3.5/4 2.9/4
43. The Woman in Black (2012) 2.5/4 2.6/4
44. Hatfields & McCoys 3.5/4 2.8/4
45. American Reunion 2.5/4 2.6/4
46. Snow White and the Huntsman 3.0/4 2.6/4
47. God Bless America 3.5/4 2.7/4
48. Arbitrage 3.0/4 2.8/4
49. The Raven (2012) 3.0/4 2.6/4
50. John Carter 3.0/4 2.6/4
51. Safe (2012) 3.0/4 2.6/4
52. Premium Rush 3.5/4 2.7/4
53. This Means War 3.0/4 2.5/4
54. The Dictator 3.5/4 2.5/4
55. The Expendables 2 3.0/4 2.6/4
56. Get the Gringo 3.5/4 2.7/4
57. Underworld Awakening 3.0/4 2.5/4
58. The Tall Man (2012) 3.5/4 2.6/4
59. Dredd (2012) 3.5/4 2.7/4
60. Parental Guidance 3.0/4 2.4/4
61. The Lucky One (2012) 3.0/4 2.6/4
62. Jack Reacher 3.5/4 2.6/4
63. The Odd Life of Timothy Green 3.0/4 2.6/4
64. Dark Shadows 3.0/4 2.4/4
65. Hope Springs (2012) 3.0/4 2.6/4
66. Resident Evil: Retribution 2.5/4 2.3/4
67. Big Miracle 3.0/4 2.6/4
68. Seeking a Friend for the End of the World N/A 2.6/4
69. Project X (2012) 3.5/4 2.4/4
70. House at the End of the Street 2.5/4 2.4/4
71. Abraham Lincoln: Vampire Hunter 3.0/4 2.4/4
72. Madea's Witness Protection 3.0/4 2.4/4
73. The Pirates! Band of Misfits 3.0/4 2.6/4
74. Rampart N/A 2.5/4
75. Total Recall (2012) 2.5/4 2.4/4
76. Won't Back Down N/A 2.7/4
77. Taken 2 3.0/4 2.4/4
78. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 2.0/4 2.4/4
79. Gone (2012) 3.0/4 2.4/4
80. Wrath of the Titans 2.5/4 2.4/4
81. Lockout 2.5/4 2.3/4
82. Chimpanzee N/A 2.6/4
83. Rock of Ages 3.0/4 2.4/4
84. Killing Them Softly 3.0/4 2.5/4
85. Death Race 3: Inferno 3.0/4 2.7/4
86. Red Tails 3.0/4 2.4/4
87. Girl in Progress 3.0/4 2.3/4
88. Battleship 2.0/4 2.3/4
89. This is 40 N/A 2.4/4
90. Kill List N/A 2.5/4
91. Joyful Noise 3.0/4 2.5/4
92. Here Comes the Boom 2.5/4 2.4/4
93. The Guilt Trip (2012) 2.5/4 2.4/4
94. Red Dawn (2012) N/A 2.2/4
95. The Campaign 2.0/4 2.4/4
96. Stolen (2012) 2.5/4 2.3/4
97. Inception 4.0/4 3.3/4
98. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
99. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
100. Shutter Island 2.5/4 3.1/4
101. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
102. The Help 3.5/4 3.2/4
103. Tangled (2010) 2.5/4 3.1/4
104. Warrior (2011) 3.0/4 3.2/4
105. Black Swan (2010) 3.5/4 3.0/4
106. The Social Network 3.5/4 3.1/4
107. 50/50 4.0/4 3.1/4
108. The Artist 3.5/4 3.2/4
109. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
110. True Grit (2010) 3.0/4 3.1/4
111. The Fighter (2010) 3.0/4 3.1/4
112. Rise of the Planet of the Apes 3.5/4 3.0/4
113. Drive (2011) 3.5/4 3.1/4
114. Moneyball 3.5/4 3.1/4
115. 127 Hours 3.0/4 3.0/4
116. Hugo 3.5/4 3.0/4
117. The Town (2010) 3.0/4 3.0/4
118. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 3.5/4 3.1/4
119. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2.5/4 2.9/4
120. Fast Five 3.0/4 2.9/4
121. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
122. Mission: Impossible - Ghost Protocol 4.0/4 3.0/4
123. Real Steel 3.5/4 2.9/4
124. Star Trek Into Darkness 4.0/4 3.0/4
125. Iron Man 3 3.5/4 2.9/4
126. Thor 3.5/4 2.9/4
127. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.5/4 3.0/4
128. Megamind 2.5/4 2.9/4
129. Scott Pilgrim vs. The World 3.0/4 2.9/4
130. Easy A 3.0/4 2.9/4
131. Bridesmaids (2011) 3.5/4 2.9/4
132. Red (2010) 4.0/4 2.9/4
133. Crazy, Stupid, Love. 3.5/4 2.9/4
134. Source Code 3.0/4 2.9/4
135. Tucker & Dale vs Evil 3.0/4 3.0/4
136. The Book of Eli 4.0/4 2.8/4
137. Limitless 3.0/4 2.8/4
138. Winter's Bone 3.5/4 2.9/4
139. The Adventures of Tintin 3.0/4 2.8/4
140. Super 8 3.5/4 2.8/4
141. Captain America: The First Avenger 3.5/4 2.8/4
142. Let Me In 3.0/4 2.9/4
143. We Bought a Zoo 2.5/4 2.8/4
144. Soul Surfer 3.5/4 2.9/4
145. The Lincoln Lawyer 3.5/4 2.9/4
146. Salt (2010) 3.0/4 2.7/4
147. TRON: Legacy 3.0/4 2.7/4
148. Paul 3.0/4 2.7/4
149. Unstoppable (2010) 3.0/4 2.8/4
150. War Horse 3.5/4 2.8/4
151. The Ides of March 3.0/4 2.8/4
152. The Karate Kid (2010) 4.0/4 2.7/4
153. Hanna (2011) 3.0/4 2.7/4
154. Side Effects (2013) 2.5/4 2.9/4
155. Friends with Benefits 2.5/4 2.7/4
156. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
157. The Adjustment Bureau 2.5/4 2.7/4
158. Dear John 2.5/4 2.7/4
159. Whiplash (2014) N/A 3.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name