Movies I've Seen by elastigal

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
2. Pay It Forward 4.0/4 2.6/4
3. The Terminal (2004) 4.0/4 2.7/4
4. Moulin Rouge (2001) 4.0/4 2.8/4
5. The Perfect Man (2005) 4.0/4 2.3/4
6. Raise Your Voice 4.0/4 2.3/4
7. The Boy in the Striped Pyjamas 4.0/4 3.0/4
8. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
9. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
10. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
11. Back to the Future Part III 4.0/4 2.8/4
12. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
13. Sixteen Candles 1.5/4 2.9/4
14. Liar Liar 3.0/4 2.6/4
15. LOL (2012) 0.5/4 2.0/4
16. White Chicks 2.5/4 2.0/4
17. The Princess Diaries 4.0/4 2.6/4
18. The Princess Diaries 2: Royal Engagement 4.0/4 2.2/4
19. A Cinderella Story 4.0/4 2.3/4
20. Cheaper by the Dozen (2003) 3.5/4 2.3/4
21. Cheaper by the Dozen 2 2.5/4 2.0/4
22. The Parent Trap (1998) 4.0/4 2.5/4
23. It Takes Two (1995) 4.0/4 2.2/4
24. Bride Wars 3.5/4 2.1/4
25. My Big Fat Greek Wedding 4.0/4 2.6/4
26. Material Girls 2.5/4 1.7/4
27. Toy Story 4.0/4 3.3/4
28. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
29. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
30. Galaxy Quest 1.0/4 2.6/4
31. Shallow Hal 2.0/4 2.2/4
32. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
33. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 4.0/4 3.1/4
34. Extremely Loud and Incredibly Close 4.0/4 2.6/4
35. Angels in the Outfield (1994) 4.0/4 2.4/4
36. The Polar Express 3.5/4 2.7/4
37. The Da Vinci Code 2.5/4 2.4/4
38. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
39. Practical Magic 1.5/4 2.6/4
40. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
41. You've Got Mail 4.0/4 2.5/4
42. The Wedding Planner (2001) 4.0/4 2.0/4
43. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
44. Sleepless in Seattle 4.0/4 2.7/4
45. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.5/4 3.2/4
46. The Magic of Belle Isle 2.5/4 2.4/4
47. The Bucket List 4.0/4 2.7/4
48. The Devil Wears Prada 4.0/4 2.7/4
49. Toys (1992) 1.5/4 1.9/4
50. Evan Almighty 3.0/4 2.2/4
51. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
52. Bruce Almighty N/A 2.6/4
53. How the Grinch Stole Christmas (2000) 4.0/4 2.3/4
54. Ella Enchanted 4.0/4 2.3/4
55. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
56. Alice in Wonderland (1951) 4.0/4 2.9/4
57. Peter Pan (2003) 4.0/4 2.7/4
58. Peter Pan (1953) 4.0/4 2.9/4
59. The Ultimate Gift 3.0/4 2.8/4
60. 10 Things I Hate About You 3.5/4 2.8/4
61. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
62. Aladdin and the King of Thieves 2.0/4 2.5/4
63. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
64. The Little Mermaid II: Return to the Sea 4.0/4 2.2/4
65. The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2.5/4 2.7/4
66. Pocahontas 4.0/4 2.7/4
67. Pocahontas II: Journey to a New World 2.0/4 2.2/4
68. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
69. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
70. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
71. Harry Potter and the Half-Blood Prince 4.0/4 3.0/4
72. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
73. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
74. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
75. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
76. The Hunger Games 3.5/4 2.9/4
77. New York Minute 2.5/4 1.7/4
78. Good Deeds 4.0/4 2.9/4
79. Glory Road 4.0/4 2.5/4
80. Elf 3.5/4 2.7/4
81. Madea Goes to Jail 3.0/4 2.4/4
82. Madea's Big Happy Family 3.0/4 2.5/4
83. Madea's Family Reunion 3.0/4 2.8/4
84. Madea's Witness Protection 3.0/4 2.4/4
85. Doctor Dolittle (1998) 3.5/4 2.1/4
86. Doctor Dolittle 2 2.5/4 1.9/4
87. Doctor Dolittle 3 2.5/4 1.7/4
88. Stuart Little 3.0/4 2.2/4
89. Stuart Little 2 2.5/4 2.0/4
90. A Thousand Words 3.0/4 2.0/4
91. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
92. Mulan 2 2.5/4 2.4/4
93. Shrek 3.0/4 3.1/4
94. Shrek 2 2.5/4 2.8/4
95. Daddy Day Care 2.0/4 2.2/4
96. The Haunted Mansion (2003) 2.5/4 1.8/4
97. Dreamgirls 0.5/4 2.6/4
98. The Help 4.0/4 3.2/4
99. College Road Trip 2.0/4 1.9/4
100. The Santa Clause (1994) 4.0/4 2.6/4
101. The Santa Clause 2 4.0/4 2.3/4
102. The Santa Clause 3: The Escape Clause 4.0/4 1.9/4
103. Cars 3.0/4 2.8/4
104. Cars 2 2.0/4 2.4/4
105. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
106. The Little Rascals 2.5/4 2.4/4
107. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
108. The Pink Panther (2006) 1.5/4 2.0/4
109. Mean Girls (2004) 0.5/4 2.7/4
110. Soul Surfer 4.0/4 2.9/4
111. What Happens in Vegas 3.5/4 2.5/4
112. Life Size 4.0/4 2.2/4
113. Brave (2012) 4.0/4 2.9/4
114. Hercules (1997) 4.0/4 2.7/4
115. Thumbelina 4.0/4 2.4/4
116. Anastasia (1997) 4.0/4 2.8/4
117. The Prince of Egypt 4.0/4 2.9/4
118. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
119. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
120. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
121. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
122. Lilo & Stitch (2002) 4.0/4 2.7/4
123. (500) Days of Summer 2.0/4 3.0/4
124. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
125. Freaky Friday (2003) 1.5/4 2.4/4
126. Confessions of a Teenage Drama Queen 1.5/4 1.8/4
127. Charlie's Angels (2000) 3.0/4 2.1/4
128. Charlie's Angels: Full Throttle 3.0/4 1.7/4
129. The Royal Tenenbaums 1.5/4 2.9/4
130. G-Force 0.5/4 1.8/4
131. Charlotte's Web (2006) 1.5/4 2.6/4
132. Monster House 2.0/4 2.6/4
133. James and the Giant Peach 2.5/4 2.7/4
134. Babe (1995) 4.0/4 2.7/4
135. Spy Kids 3.0/4 2.1/4
136. Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2.5/4 2.1/4
137. Spy Kids 3-D: Game Over 2.5/4 1.8/4
138. Armageddon 4.0/4 2.6/4
139. Billy Madison 0.5/4 2.6/4
140. The Princess and the Frog 4.0/4 2.8/4
141. The Emperor's New Groove 4.0/4 2.8/4
142. Bee Movie 0.5/4 2.4/4
143. Coyote Ugly 1.5/4 2.1/4
144. Fantasia 2000 4.0/4 2.8/4
145. Fantasia 4.0/4 3.0/4
146. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
147. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
148. Home Alone 4.0/4 2.9/4
149. Home Alone 2: Lost in New York 4.0/4 2.4/4
150. Home Alone III 0.5/4 1.8/4
151. Cinderella (1950) 3.0/4 2.9/4
152. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
153. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.5/4 2.7/4
154. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
155. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5/4 2.7/4
156. The Crucible (1996) 2.0/4 2.5/4
157. The Adventures of Huck Finn 0.5/4 2.2/4
158. The Shaggy Dog (2006) 0.5/4 1.8/4
159. 101 Dalmatians (1961) 2.5/4 2.9/4
160. 101 Dalmatians (1996) 2.5/4 2.2/4
161. Flubber 3.0/4 2.0/4
162. The Game Plan 4.0/4 2.4/4
163. 17 Again 4.0/4 2.5/4
164. High School Musical 1.5/4 2.0/4
165. High School Musical 2 1.5/4 1.9/4
166. High School Musical 3: Senior Year 1.5/4 1.8/4
167. The Tigger Movie 4.0/4 2.7/4
168. Napoleon Dynamite 2.5/4 2.6/4
169. Easy A 0.5/4 2.9/4
170. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
171. Diary of a Mad Black Woman 4.0/4 2.6/4
172. Holes (2003) 4.0/4 2.7/4
173. The Art of Getting By 2.5/4 2.4/4
174. Aquamarine 4.0/4 2.3/4
175. Nancy Drew 1.5/4 2.1/4
176. August Rush 3.0/4 2.7/4
177. Charlie and the Chocolate Factory 4.0/4 2.6/4
178. The Golden Compass 2.0/4 2.3/4
179. The Flintstones 3.0/4 1.9/4
180. Just My Luck (2006) 2.0/4 2.1/4
181. Shark Tale 1.0/4 2.3/4
182. The Pursuit of Happyness 4.0/4 3.0/4
183. Hancock 1.5/4 2.6/4
184. Avatar 3.0/4 3.0/4
185. Ratatouille 2.5/4 3.1/4
186. Julie & Julia 4.0/4 2.8/4
187. Antz 3.0/4 2.5/4
188. Cinderella (1997) 4.0/4 2.7/4
189. Atlantis: The Lost Empire 4.0/4 2.7/4
190. Atlantis: Milo's Return 2.5/4 2.1/4
191. Ocean's Eleven (2001) 2.5/4 3.0/4
192. Ocean's Twelve N/A 2.5/4
193. Ocean's Thirteen 2.5/4 2.7/4
194. Clueless 3.0/4 2.7/4
195. Akeelah and the Bee 2.0/4 2.9/4
196. Last Holiday (2006) 4.0/4 2.4/4
197. Uptown Girls 4.0/4 2.4/4
198. The Secret Life of Bees 2.0/4 2.8/4
199. The Decoy Bride 4.0/4 2.5/4
200. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 4.0/4 2.4/4
201. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 4.0/4 2.4/4
202. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0/4 2.8/4
203. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
204. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
205. Star Wars: The Force Awakens 4.0/4 3.1/4
206. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
207. Mrs. Doubtfire 4.0/4 2.7/4
208. Hook (1991) 3.0/4 2.5/4
209. The Birdcage 2.0/4 2.7/4
210. The Blind Side 4.0/4 3.0/4
211. Miss Congeniality 2.5/4 2.5/4
212. The Pacifier 1.5/4 2.2/4
213. Contact (1997) 1.5/4 2.7/4
214. Dragonfly (2002) 1.0/4 2.1/4
215. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.5/4 2.5/4
216. The Iron Giant 4.0/4 3.0/4
217. Hitch 1.5/4 2.5/4
218. Get Smart 2.0/4 2.5/4
219. Despicable Me 2.5/4 3.1/4
220. Bewitched (2005) 1.5/4 1.9/4
221. Robots (2005) 1.0/4 2.5/4
222. Meet the Robinsons 4.0/4 2.8/4
223. Meet the Parents 2.5/4 2.7/4
224. Meet the Fockers 2.5/4 2.5/4
225. Blades of Glory 1.5/4 2.4/4
226. The Hangover 0.5/4 3.0/4
227. The School of Rock 4.0/4 2.7/4
228. Spanglish 4.0/4 2.3/4
229. Emma (1996) 2.5/4 2.6/4
230. The Hunchback of Notre Dame (1996) 2.5/4 2.8/4
231. Struck by Lightning 0.5/4 2.0/4
232. The Amazing Spider-Man 4.0/4 2.8/4
233. Matilda (1996) 4.0/4 2.7/4
234. She's the Man 4.0/4 2.6/4
235. Legally Blonde 3.5/4 2.4/4
236. Zombieland 1.5/4 3.0/4
237. The Social Network 2.5/4 3.1/4
238. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
239. Wreck-It Ralph 4.0/4 3.1/4
240. The Notebook (2004) 2.5/4 3.0/4
241. The Last Song 1.5/4 2.5/4
242. Juno 2.5/4 2.9/4
243. Wall-E 4.0/4 3.2/4
244. Killers (2010) 3.0/4 2.2/4
245. The Cat in the Hat (2003) 1.5/4 1.3/4
246. Garfield (2004) 2.0/4 2.0/4
247. The Lizzie McGuire Movie 4.0/4 1.8/4
248. The House Bunny 1.5/4 2.4/4
249. The Little Vampire 2.0/4 2.0/4
250. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
251. Another Cinderella Story 0.5/4 2.4/4
252. Hairspray (2007) 2.0/4 2.6/4
253. A Goofy Movie 4.0/4 2.6/4
254. Chicken Little (2005) 1.0/4 2.2/4
255. King Kong (2005) 1.5/4 2.7/4
256. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
257. The Green Mile 2.5/4 3.3/4
258. The Aristocats 4.0/4 2.8/4
259. Pinocchio (1940) 2.5/4 3.0/4
260. Snow White and the Seven Dwarfs 2.5/4 3.0/4
261. Hocus Pocus 4.0/4 2.7/4
262. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
263. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
264. 27 Dresses 4.0/4 2.5/4
265. Ever After: A Cinderella Story 4.0/4 2.7/4
266. 13 Going On 30 4.0/4 2.4/4
267. John Tucker Must Die 1.5/4 2.2/4
268. Bring It On 2.0/4 2.2/4
269. Dr. Seuss' The Lorax 2.5/4 2.6/4
270. Who Framed Roger Rabbit? 3.0/4 2.9/4
271. Jerry Maguire 3.5/4 2.8/4
272. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
273. Deck the Halls 1.0/4 1.6/4
274. The Road to El Dorado 2.0/4 2.6/4
275. Herbie: Fully Loaded 0.5/4 1.6/4
276. The SpongeBob SquarePants Movie 2.5/4 2.6/4
277. You Again 3.0/4 2.2/4
278. A Little Princess (1995) 4.0/4 3.0/4
279. Hotel Transylvania 3.0/4 2.8/4
280. How to Train Your Dragon (2010) 2.5/4 3.2/4
281. Ice Princess 1.5/4 2.3/4
282. Confessions of a Shopaholic 2.5/4 2.0/4
283. Enchanted 3.0/4 2.8/4
284. Cinderella II: Dreams Come True 1.5/4 2.1/4
285. Cinderella III: A Twist in Time 1.5/4 2.3/4
286. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.5/4 2.7/4
287. Baby Mama 3.0/4 2.6/4
288. Monte Carlo (2011) 1.5/4 2.4/4
289. It's a Boy Girl Thing 3.0/4 2.5/4
290. Forever Strong 4.0/4 2.6/4
291. Swing Vote 1.0/4 2.2/4
292. Now You See Me 4.0/4 2.9/4
293. The Great Gatsby (2013) 4.0/4 2.7/4
294. The Ramen Girl 2.5/4 2.3/4
295. Monsters University 4.0/4 3.0/4
296. Jack Frost (1998) 3.0/4 1.8/4
297. jOBS 4.0/4 2.3/4
298. A Walk to Remember 4.0/4 2.6/4
299. Now is Good 3.0/4 3.0/4
300. Penelope (2008) 4.0/4 2.7/4
301. Frozen (2013) 4.0/4 3.0/4
302. Cloudy with a Chance of Meatballs 2 4.0/4 2.4/4
303. The Croods 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name