Top Movie List by Stacy

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Ghost World 4.0/4 2.9/4
2. Clueless 3.0/4 2.7/4
3. The Virgin Suicides 4.0/4 2.8/4
4. Heathers 4.0/4 2.9/4
5. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
6. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
7. The Craft 4.0/4 2.3/4
8. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
9. Grease 4.0/4 2.9/4
10. Mean Girls (2004) 4.0/4 2.7/4
11. Scott Pilgrim vs. The World 4.0/4 2.9/4
12. 10 Things I Hate About You 4.0/4 2.8/4
13. The Doom Generation 4.0/4 2.5/4
14. Cry-Baby 4.0/4 2.5/4
15. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
16. Marie Antoinette (2006) 4.0/4 2.6/4
17. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 4.0/4 2.9/4
18. (500) Days of Summer 4.0/4 3.0/4
19. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
20. Pretty in Pink 4.0/4 2.8/4
21. Reality Bites 4.0/4 2.7/4
22. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
23. Jawbreaker 4.0/4 2.3/4
24. Buffalo '66 4.0/4 2.9/4
25. Napoleon Dynamite 4.0/4 2.6/4
26. American Beauty 4.0/4 3.1/4
27. Tank Girl 4.0/4 2.0/4
28. American Psycho 4.0/4 3.0/4
29. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
30. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
31. But I'm a Cheerleader 4.0/4 2.9/4
32. Romeo + Juliet (1996) 4.0/4 2.7/4
33. Death Proof 4.0/4 2.7/4
34. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
35. Juno 4.0/4 2.9/4
36. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
37. Daisies ( Sedmikrasky ) 4.0/4 3.0/4
38. SLC Punk! 4.0/4 2.9/4
39. Fight Club 4.0/4 3.3/4
40. Easy A 4.0/4 2.9/4
41. Breakfast at Tiffany's 4.0/4 3.1/4
42. Woman is a Woman, A ( femme est une femme, Une ) 4.0/4 2.9/4
43. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
44. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
45. Pink Flamingos 4.0/4 2.3/4
46. Jennifer's Body 4.0/4 2.3/4
47. Empire Records 4.0/4 2.8/4
48. The Aristocats 4.0/4 2.8/4
49. Mysterious Skin 4.0/4 3.0/4
50. Desperately Seeking Susan 4.0/4 2.0/4
51. Romy and Michele's High School Reunion 4.0/4 2.3/4
52. Thirteen (2003) 4.0/4 2.6/4
53. Welcome to the Dollhouse 4.0/4 2.8/4
54. Sugar & Spice 4.0/4 2.1/4
55. Pierrot le fou 4.0/4 3.0/4
56. Sucker Punch 4.0/4 2.3/4
57. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
58. Natural Born Killers 4.0/4 2.8/4
59. Mermaids (1990) 4.0/4 2.6/4
60. Poison Ivy (1992) 4.0/4 2.1/4
61. Cruel Intentions 4.0/4 2.6/4
62. Drive (2011) 4.0/4 3.1/4
63. Lady and the Tramp (1955) 4.0/4 3.0/4
64. Rushmore 4.0/4 3.0/4
65. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
66. Planet Terror 4.0/4 2.6/4
67. What Ever Happened to Baby Jane? 4.0/4 3.1/4
68. Breathless ( À Bout de souffle ) 4.0/4 3.1/4
69. Hard Candy 4.0/4 2.9/4
70. Never Let Me Go (2010) 4.0/4 2.9/4
71. Drop Dead Gorgeous 4.0/4 2.6/4
72. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
73. Ginger Snaps 4.0/4 2.8/4
74. Josie and the Pussycats 4.0/4 1.9/4
75. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
76. Jackie Brown 4.0/4 2.9/4
77. Hick 4.0/4 2.5/4
78. Dick 4.0/4 2.2/4
79. Serial Mom 4.0/4 2.6/4
80. Nowhere (1997) 4.0/4 3.0/4
81. Contempt ( mépris, Le ) 4.0/4 3.0/4
82. Garden State 4.0/4 2.9/4
83. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
84. Super 4.0/4 2.5/4
85. Melancholia (2011) 4.0/4 2.7/4
86. What a Way to Go! 4.0/4 2.5/4
87. Nick and Norah's Infinite Playlist 4.0/4 2.6/4
88. The Seven Year Itch 4.0/4 2.7/4
89. Brick (2006) 4.0/4 2.9/4
90. Casper 4.0/4 2.4/4
91. Foxfire (1996) 4.0/4 2.3/4
92. The Warriors (1979) 4.0/4 2.9/4
93. Superbad 4.0/4 2.9/4
94. Faster, Pussycat! Kill! Kill! 4.0/4 2.6/4
95. Inception 4.0/4 3.3/4
96. Manic 4.0/4 2.8/4
97. Coraline 4.0/4 3.0/4
98. Serenity (2005) 4.0/4 3.0/4
99. Prozac Nation 4.0/4 2.4/4
100. Me Without You 4.0/4 2.8/4
101. Slums of Beverly Hills 4.0/4 2.3/4
102. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
103. Roman Holiday 4.0/4 3.2/4
104. Oliver & Company 4.0/4 2.7/4
105. The Rescuers (1977) 4.0/4 2.7/4
106. How to Marry a Millionaire 4.0/4 2.8/4
107. The House Bunny 4.0/4 2.4/4
108. Mouth to Mouth (2006) 4.0/4 3.2/4
109. Singles (1992) 4.0/4 2.7/4
110. Freaky Friday (2003) 4.0/4 2.4/4
111. The Amazing Spider-Man 4.0/4 2.8/4
112. Valley Girl (1983) 4.0/4 2.5/4
113. Martha Marcy May Marlene 4.0/4 2.8/4
114. Me and You and Everyone We Know 4.0/4 2.8/4
115. Tiny Furniture 4.0/4 2.8/4
116. Baby Mama 4.0/4 2.6/4
117. The Heart is Deceitful Above All Things 4.0/4 2.3/4
118. An American Werewolf in London 4.0/4 2.9/4
119. Idle Hands 4.0/4 2.3/4
120. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
121. Teen Witch 4.0/4 2.4/4
122. Go (1999) 4.0/4 2.6/4
123. Pieces of April 4.0/4 2.7/4
124. Ciao! Manhattan 4.0/4 3.0/4
125. Run Lola Run ( Lola rennt ) 4.0/4 2.9/4
126. Captain America: The First Avenger 4.0/4 2.8/4
127. Week End ( Weekend ) 4.0/4 2.8/4
128. The Girl Can't Help It 4.0/4 2.6/4
129. Machete 4.0/4 2.6/4
130. Space Jam 4.0/4 2.3/4
131. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
132. They Live 4.0/4 2.9/4
133. Band of Outsiders ( Bande à part ) 4.0/4 2.8/4
134. Withnail & I 4.0/4 2.9/4
135. Igby Goes Down 4.0/4 2.6/4
136. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
137. Casablanca 4.0/4 3.3/4
138. Inland Empire 4.0/4 2.6/4
139. Somewhere (2010) 4.0/4 2.6/4
140. Excess Baggage 4.0/4 2.0/4
141. Secretary 4.0/4 2.8/4
142. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
143. Sin City 4.0/4 3.0/4
144. Beyond the Valley of the Dolls 4.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name