Top 10 Korean Horror Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Bloody Reunion ( Seuseung-ui eunhye ) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 3. | Phone ( Pon ) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 4. | Voice ( Yeogo gwae-dam 4: Moksori ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Host, The ( Gwoemul ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Wishing Stairs ( Yeogo goedam 3: Yeowoo gyedan ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Spider Forest ( Geomi sup ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Face (2004) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Cello ( Chello hongmijoo ilga salinsagan ) | 2.5/4 | 1.7/4 | |
| 10. | Arang | 2.5/4 | 2.7/4 |



