Best of 2004
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Notebook (2004) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Saw | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Man on Fire (2004) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Ray | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Dawn of the Dead (2004) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Ju-On: The Grudge | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Premonition ( Yogen ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Phantom of the Opera (2004) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | The Butterfly Effect (2004) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Meet the Fockers | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | 13 Going On 30 | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Spider Forest ( Geomi sup ) | 3.0/4 | 3.0/4 |



