Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Andromeda Strain | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Soylent Green | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Planet of the Apes (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Demon Seed | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Silent Running | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Metropolis (1927) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Forbidden Planet | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | A Boy and His Dog | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Invasion of the Body Snatchers (1956) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Invasion of the Body Snatchers (1978) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Zardoz | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Rollerball (1975) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Close Encounters of the Third Kind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Starman | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Superman (1978) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Solyaris ( Solaris ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Star Trek: The Motion Picture | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Woman in the Moon aka By Rocket to the Moon ( Frau im Mond ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Westworld | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Fantastic Voyage | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Quatermass and the Pit ( Five Million Years to Earth ) | 4.0/4 | 2.7/4 |



