Top Western
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | My Darling Clementine | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Unforgiven (1960) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Shane | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Gunfight at the O.K. Corral | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Man from Laramie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Hour of the Gun | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Major Dundee | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Big Country | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Searchers | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Last Train from Gun Hill | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Johnny Guitar | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Forty Guns | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Sergeant Rutledge | 4.0/4 | 3.0/4 |



