Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Airplane! | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Birdcage | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Meet the Parents | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Mrs. Doubtfire | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Mean Girls (2004) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Austin Powers: The Spy Who Shagged Me | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 7. | There's Something About Mary | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The 40 Year-Old Virgin | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Wedding Crashers | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | National Lampoon's Christmas Vacation | 3.5/4 | 2.9/4 | 



