Best Films of the 2010's (so far)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Prophet, A ( prophète, Un ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Drive (2011) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Skyfall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Django Unchained | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Star Trek Into Darkness | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The King's Speech | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Girl with the Dragon Tattoo (2011) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Town (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Separation, A ( Jodaeiye Nader az Simin ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Waiting for 'Superman' | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Hugo | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Artist | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Black Swan (2010) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | 127 Hours | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Perks of Being a Wallflower | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Argo | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | X-Men: First Class | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | 12 Years a Slave | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 22. | The Fighter (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Les Misérables (2012) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 24. | The Lincoln Lawyer | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Now You See Me | 3.5/4 | 2.9/4 |



