Horror I've Watched by Ledi

Horror I've Watched

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
2. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
3. The Exorcist (1973) 2.5/4 3.1/4
4. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
5. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
6. A Nightmare on Elm Street (1984) 4.0/4 3.0/4
7. Jaws 3.5/4 3.2/4
8. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
9. Saw N/A 2.9/4
10. Dawn of the Dead (2004) N/A 2.8/4
11. The Texas Chainsaw Massacre (1974) N/A 2.9/4
12. Scream (1996) N/A 2.8/4
13. Rosemary's Baby N/A 3.0/4
14. The Omen (1976) N/A 2.9/4
15. Carrie (1976) N/A 3.0/4
16. Zombieland N/A 3.0/4
17. The Descent (2006) N/A 2.9/4
18. The Ring (2002) N/A 2.7/4
19. The Conjuring N/A 3.1/4
20. 28 Weeks Later N/A 2.7/4
21. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) N/A 3.0/4
22. Friday the 13th (1980) N/A 2.8/4
23. The Others (2001) N/A 2.8/4
24. Sleepy Hollow N/A 2.8/4
25. Trick 'r Treat N/A 2.9/4
26. Underworld (2003) N/A 2.8/4
27. World War Z N/A 2.8/4
28. Insidious N/A 2.8/4
29. Prometheus (2012) N/A 2.8/4
30. Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) N/A 2.9/4
31. The Mist N/A 2.7/4
32. Stephen King's It N/A 2.8/4
33. Host, The ( Gwoemul ) N/A 2.9/4
34. Stir of Echoes N/A 2.7/4
35. Orphan N/A 2.8/4
36. Ju-On: The Grudge N/A 2.8/4
37. Drag Me to Hell N/A 2.7/4
38. Final Destination (2000) N/A 2.6/4
39. Resident Evil: Extinction N/A 2.6/4
40. The Hills Have Eyes (2006) N/A 2.6/4
41. Paranormal Activity N/A 2.5/4
42. Daybreakers N/A 2.7/4
43. Child's Play (1988) N/A 2.6/4
44. Halloween II (1981) N/A 2.6/4
45. The Exorcism of Emily Rose N/A 2.6/4
46. Wes Craven's New Nightmare N/A 2.7/4
47. 1408 N/A 2.6/4
48. Shutter (2005) N/A 2.7/4
49. Predators (2010) N/A 2.6/4
50. The Texas Chainsaw Massacre (2003) N/A 2.5/4
51. Case 39 N/A 2.6/4
52. Final Destination 5 N/A 2.6/4
53. Resident Evil: Afterlife N/A 2.5/4
54. Saw II N/A 2.5/4
55. Scream 4 N/A 2.6/4
56. Saw VI N/A 2.6/4
57. Evil Dead (2013) N/A 2.5/4
58. Candyman (1992) N/A 2.5/4
59. The Amityville Horror (2005) N/A 2.5/4
60. The Strangers (2008) N/A 2.5/4
61. Silent Hill N/A 2.5/4
62. Pandorum N/A 2.5/4
63. Hostel N/A 2.3/4
64. Saw III N/A 2.4/4
65. Haunting in Connecticut, The N/A 2.5/4
66. Resident Evil: Apocalypse N/A 2.5/4
67. Devil N/A 2.5/4
68. Paranormal Activity 3 N/A 2.5/4
69. Queen of the Damned N/A 2.5/4
70. Final Destination 2 N/A 2.5/4
71. The Blair Witch Project N/A 2.3/4
72. The Stepfather (1987) N/A 2.7/4
73. The Skeleton Key N/A 2.5/4
74. Scream 2 N/A 2.5/4
75. Final Destination 3 N/A 2.4/4
76. The Thing (2011) N/A 2.5/4
77. Dead Silence N/A 2.5/4
78. Midnight Meat Train N/A 2.5/4
79. Quarantine N/A 2.4/4
80. Scary Movie (2000) N/A 2.4/4
81. The Wolfman (2010) N/A 2.4/4
82. Saw 3D: The Final Chapter N/A 2.4/4
83. Jaws 2 N/A 2.4/4
84. Vacancy N/A 2.4/4
85. Beastly N/A 2.4/4
86. Resident Evil: Retribution N/A 2.3/4
87. Paranormal Activity 2 N/A 2.3/4
88. My Bloody Valentine 3-D N/A 2.4/4
89. Piranha 3D N/A 2.4/4
90. When a Stranger Calls (1979) N/A 2.5/4
91. The Uninvited (2009) N/A 2.4/4
92. The Possession (2012) N/A 2.4/4
93. The Faculty N/A 2.4/4
94. A Nightmare on Elm Street (2010) N/A 2.2/4
95. Gothika N/A 2.4/4
96. Thinner N/A 2.3/4
97. Buffy the Vampire Slayer N/A 2.3/4
98. Jennifer's Body N/A 2.3/4
99. The Grudge (2004) N/A 2.2/4
100. Thir13en Ghosts N/A 2.3/4
101. Wolf (1994) N/A 2.4/4
102. Freddy vs. Jason N/A 2.3/4
103. The Cabin in the Woods N/A 2.9/4
104. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
105. Alien 2.0/4 3.3/4
106. The Thing (1982) 2.5/4 3.2/4
107. Night of the Living Dead (1968) 2.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name