Movies Owned by Quan

Movies Owned

# Movie Title Rating Overall Add
1. 2 Fast 2 Furious 3.0/4 2.1/4
2. 2 Guns 3.0/4 2.8/4
3. 5 Days of War 2.0/4 2.3/4
4. 10 Things I Hate About You 3.0/4 2.8/4
5. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
6. 12 Rounds 2.5/4 2.2/4
7. 12 Years a Slave 3.5/4 3.3/4
8. 13 (2010) 2.5/4 2.5/4
9. 15 Minutes 2.5/4 2.2/4
10. 16 Blocks 3.0/4 2.5/4
11. 21 3.0/4 2.7/4
12. 21 Grams 3.0/4 2.9/4
13. 21 Jump Street 3.0/4 2.9/4
14. 27 Dresses 3.0/4 2.5/4
15. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
16. 28 Weeks Later 2.0/4 2.7/4
17. 30 Minutes or Less 2.5/4 2.4/4
18. 40 Days and 40 Nights 2.0/4 2.1/4
19. 42 3.0/4 3.0/4
20. 48 Hrs. 3.5/4 2.8/4
21. 50 First Dates 3.0/4 2.6/4
22. 54 2.0/4 2.0/4
23. 88 Minutes 2.5/4 1.8/4
24. 127 Hours 3.0/4 3.0/4
25. 300 3.0/4 2.9/4
26. 360 2.5/4 2.5/4
27. (500) Days of Summer 3.0/4 3.0/4
28. 1911 ( Xinhai geming ) 3.0/4 2.5/4
29. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
30. 2012 3.0/4 2.5/4
31. 10,000 B.C. 2.5/4 1.7/4
32. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
33. The A-Team 3.0/4 2.6/4
34. Absolute Power 3.5/4 2.6/4
35. Adaptation 3.0/4 2.9/4
36. The Adjustment Bureau 3.5/4 2.7/4
37. Air America 3.0/4 2.4/4
38. The Air I Breathe 3.0/4 2.6/4
39. Airplane! N/A 3.0/4
40. Alien 4.0/4 3.3/4
41. Aliens 3.0/4 3.3/4
42. All is Lost 3.0/4 2.8/4
43. All the King's Men (2006) 2.5/4 2.1/4
44. All the President's Men 3.5/4 3.1/4
45. Almost Famous 3.0/4 3.1/4
46. Along Came a Spider 3.0/4 2.4/4
47. Alpha Dog 2.5/4 2.7/4
48. Amadeus 3.0/4 3.2/4
49. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
50. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 2.5/4 3.1/4
51. The American 2.5/4 2.4/4
52. American Beauty 4.0/4 3.1/4
53. American Graffiti 3.0/4 3.0/4
54. American History X 3.0/4 3.2/4
55. American Hustle 4.0/4 3.0/4
56. The American President 3.5/4 2.7/4
57. American Psycho 3.0/4 3.0/4
58. ...And Justice for All 2.5/4 2.9/4
59. Animal Kingdom (2010) 3.0/4 2.9/4
60. Any Which Way You Can 2.5/4 2.5/4
61. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
62. Apollo 13 3.5/4 3.1/4
63. Argo 3.5/4 3.1/4
64. Armageddon 3.0/4 2.6/4
65. The Artist 3.5/4 3.2/4
66. As Good as it Gets 3.0/4 2.9/4
67. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.0/4 2.9/4
68. Assault on Precinct 13 (2005) 3.0/4 2.5/4
69. Atonement (2007) 3.5/4 2.9/4
70. August: Osage County N/A 2.8/4
71. Australia (2008) 3.0/4 2.5/4
72. Avatar 4.0/4 3.0/4
73. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
74. The Aviator (2004) 3.5/4 3.0/4
75. Awake (2007) 2.5/4 2.4/4
76. Awakenings (1990) 3.0/4 2.9/4
77. Babel 3.5/4 2.9/4
78. Back to 1942 ( Yi jiu si er ) 2.5/4 2.8/4
79. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
80. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
81. Back to the Future Part III 2.5/4 2.8/4
82. Backdraft 3.0/4 2.7/4
83. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
84. Batman & Robin 2.5/4 1.3/4
85. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
86. Batman Forever 3.0/4 2.1/4
87. Batman Returns 3.0/4 2.7/4
88. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
89. Behind Enemy Lines 2.5/4 2.5/4
90. Ben-Hur (1959) 3.5/4 3.2/4
91. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
92. Big 3.0/4 3.0/4
93. The Big Hit 3.0/4 2.5/4
94. Big Trouble in Little China 2.5/4 2.8/4
95. Billy Elliot N/A 2.9/4
96. Black Rain (1989) 3.0/4 2.4/4
97. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
98. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
99. Blazing Saddles 3.0/4 3.1/4
100. Blood Work 3.0/4 2.4/4
101. Blow 3.0/4 2.9/4
102. Blue Jasmine 3.0/4 2.9/4
103. The Blues Brothers 3.0/4 3.1/4
104. Body of Lies 3.0/4 2.6/4
105. The Bodyguard (1992) 2.5/4 2.3/4
106. The Bone Collector 3.0/4 2.6/4
107. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
108. The Book Thief N/A 3.0/4
109. Boogie Nights 3.0/4 3.1/4
110. The Book of Eli 2.5/4 2.8/4
111. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
112. Born on the Fourth of July 3.0/4 2.8/4
113. Bolt 3.0/4 2.7/4
114. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
115. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
116. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
117. The Brave One (2007) 2.5/4 2.4/4
118. The Bounty Hunter (2010) 2.5/4 2.1/4
119. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
120. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
121. Breaking Away 3.5/4 3.0/4
122. Bridesmaids (2011) 3.5/4 2.9/4
123. The Bridge on the River Kwai 3.5/4 3.2/4
124. Brokeback Mountain 3.5/4 2.9/4
125. Broken Arrow (1996) 3.0/4 2.2/4
126. Broken City 3.0/4 2.4/4
127. Brothers (2009) 3.0/4 2.7/4
128. Bullet to the Head 3.0/4 2.2/4
129. Bunraku 2.5/4 2.5/4
130. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.5/4 3.2/4
131. Lee Daniels' The Butler 3.5/4 2.9/4
132. The Call (2013) N/A 2.6/4
133. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
134. Captain Phillips 3.5/4 3.1/4
135. Casablanca 3.0/4 3.3/4
136. Casino 3.0/4 3.2/4
137. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
138. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
139. Cat Run N/A 1.7/4
140. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
141. Chain Reaction (1996) 3.0/4 2.3/4
142. Changeling (2008) 3.0/4 2.9/4
143. Charlie Countryman 2.5/4 2.1/4
144. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
145. Children of Men 3.0/4 3.1/4
146. Chinatown 3.5/4 3.2/4
147. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 3.0/4 2.7/4
148. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe N/A 2.8/4
149. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader N/A 2.7/4
150. The Cider House Rules 3.0/4 2.7/4
151. City of Angels 3.0/4 2.4/4
152. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
153. City Slickers (1991) 2.5/4 2.6/4
154. Clear and Present Danger 3.5/4 2.8/4
155. Cleopatra (1963) 3.0/4 2.6/4
156. The Client 3.5/4 2.7/4
157. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
158. Close Encounters of the Third Kind 3.5/4 3.1/4
159. Coal Miner's Daughter 3.0/4 2.9/4
160. Cocoon 3.0/4 2.6/4
161. Code, The ( Thick as Thieves ) 2.5/4 2.3/4
162. Cold Mountain 3.0/4 2.7/4
163. Colombiana 2.5/4 2.7/4
164. The Colony (2013) N/A 2.4/4
165. The Color of Money 3.0/4 2.8/4
166. The Color Purple (1985) 3.0/4 3.0/4
167. Coming Home (1978) 3.0/4 2.9/4
168. The Company Men (2010) 3.0/4 2.7/4
169. The Company You Keep 3.5/4 2.7/4
170. Con Air 3.0/4 2.8/4
171. Confessions of a Dangerous Mind 3.0/4 2.7/4
172. The Conspirator (2011) 2.5/4 2.6/4
173. The Constant Gardener 3.0/4 2.8/4
174. Contraband (2012) 3.0/4 2.7/4
175. Cop Land 3.5/4 2.7/4
176. Cop Out 2.5/4 2.2/4
177. Courage Under Fire 3.0/4 2.7/4
178. Crank 2.5/4 2.7/4
179. Crank: High Voltage 2.5/4 2.4/4
180. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
181. Crimson Tide 3.0/4 2.8/4
182. The Croods N/A 2.8/4
183. Crossing Over 3.0/4 2.4/4
184. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
185. The Curious Case of Benjamin Button 3.5/4 2.9/4
186. Dallas Buyers Club 3.5/4 3.2/4
187. Dances with Wolves 3.5/4 3.1/4
188. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
189. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
190. Day of the Flacon ( Black Gold ) N/A 2.8/4
191. Days of Thunder 2.5/4 2.3/4
192. Dead Man Down 3.0/4 2.5/4
193. Dead Man Walking 3.0/4 3.0/4
194. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
195. The Dead Pool 2.5/4 2.5/4
196. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
197. Deja Vu (2006) 3.0/4 2.7/4
198. Deliverance (1972) 3.0/4 3.0/4
199. The Departed 4.0/4 3.3/4
200. The Descendants (2011) 3.5/4 3.0/4
201. Desperado (1995) 3.0/4 2.8/4
202. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
203. Despicable Me 2 N/A 2.9/4
204. The Devil Wears Prada 3.0/4 2.7/4
205. Dick Tracy (1990) 3.0/4 2.4/4
206. Die Hard 4.0/4 3.3/4
207. Die Hard: With a Vengeance 3.0/4 2.9/4
208. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
209. The Dirty Dozen 3.0/4 3.1/4
210. Dirty Harry 3.5/4 3.1/4
211. Disconnect (2013) N/A 3.0/4
212. District 9 3.0/4 3.0/4
213. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
214. Doctor Zhivago 3.5/4 3.1/4
215. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
216. Donnie Brasco 3.0/4 2.9/4
217. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
218. Doom 2.5/4 1.8/4
219. Double Jeopardy 3.0/4 2.5/4
220. Doubt 2.5/4 3.1/4
221. Drive (2011) 3.5/4 3.1/4
222. Drive Angry 3.0/4 2.3/4
223. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
224. The East N/A 2.7/4
225. Edge of Darkness (2010) 3.0/4 2.6/4
226. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
227. Elizabeth 3.0/4 3.0/4
228. Elizabeth: The Golden Age 3.0/4 2.6/4
229. Elysium N/A 2.7/4
230. Empire of the Sun 3.5/4 3.0/4
231. Empire State (2013) 3.0/4 2.0/4
232. Ender's Game N/A 2.6/4
233. Enemy at the Gates 3.0/4 2.8/4
234. Enemy of the State 3.0/4 2.8/4
235. The Enforcer (1976) 3.0/4 2.7/4
236. The English Patient 3.0/4 2.9/4
237. Enter the Dragon 3.0/4 3.1/4
238. Epic N/A 2.8/4
239. Equilibrium 3.0/4 2.8/4
240. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
241. Escape Plan N/A 2.6/4
242. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
243. Every Which Way but Loose 3.0/4 2.4/4
244. The Exorcist (1973) 3.0/4 3.1/4
245. The Expendables 3.0/4 2.6/4
246. The Expendables 2 3.0/4 2.6/4
247. Face/Off 3.0/4 2.7/4
248. Fair Game (2010) 3.0/4 2.7/4
249. Family, The ( Malavita ) N/A 2.6/4
250. The Family Man 3.0/4 2.5/4
251. Fantastic Four (2005) 3.0/4 2.1/4
252. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2.5/4 2.0/4
253. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
254. Fast & Furious (2009) 3.5/4 2.7/4
255. Fast & Furious 6 3.0/4 2.8/4
256. The Fast and the Furious (2001) 3.0/4 2.5/4
257. The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2.5/4 2.3/4
258. Fast Five 3.5/4 2.9/4
259. Faster (2010) 3.0/4 2.6/4
260. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
261. A Few Good Men 3.0/4 3.0/4
262. Field of Dreams 3.5/4 2.9/4
263. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
264. The Fifth Estate 2.5/4 2.5/4
265. Fifty Dead Men Walking 2.5/4 2.7/4
266. Fight Club 3.5/4 3.3/4
267. The Fighter (2010) 3.0/4 3.1/4
268. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
269. A Fish Called Wanda 3.0/4 2.9/4
270. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
271. Flags of Our Fathers 3.0/4 2.8/4
272. Flashdance 3.0/4 2.6/4
273. Flight of the Phoenix (2004) 3.0/4 2.4/4
274. Flightplan 2.5/4 2.3/4
275. Footloose (1984) 3.0/4 2.7/4
276. Footloose (2011) 2.5/4 2.3/4
277. Flowers of War, The ( Jin líng shí san chai ) 3.5/4 3.0/4
278. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.0/4 3.2/4
279. The Forbidden Kingdom 3.0/4 2.5/4
280. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
281. Four Brothers 3.0/4 2.7/4
282. The French Connection 3.5/4 3.1/4
283. Frequency 3.0/4 2.7/4
284. From Dusk Till Dawn 2.5/4 2.8/4
285. From Here to Eternity 3.5/4 3.0/4
286. From Paris with Love 3.0/4 2.4/4
287. Frost/Nixon 3.0/4 3.0/4
288. Frozen (2013) N/A 3.0/4
289. The Frozen Ground N/A 2.6/4
290. Frozen River 3.0/4 2.8/4
291. Fruitvale Station N/A 3.2/4
292. The Fugitive (1993) 4.0/4 3.1/4
293. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
294. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
295. Gandhi 3.5/4 3.1/4
296. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
297. Gattaca 3.0/4 2.9/4
298. The Gauntlet 3.0/4 2.6/4
299. Ghost (1990) 3.0/4 2.8/4
300. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
301. Girl Most Likely (2013) N/A 2.5/4
302. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
303. Glory (1989) 3.0/4 3.1/4
304. The Godfather 4.0/4 3.5/4
305. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
306. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
307. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
308. Gone in 60 Seconds (2000) 3.0/4 2.5/4
309. Gone with the Wind 3.0/4 3.2/4
310. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
311. A Good Day to Die Hard 2.5/4 1.9/4
312. The Good German 3.0/4 2.4/4
313. Good Morning Vietnam 3.0/4 2.9/4
314. The Good Shepherd 3.0/4 2.5/4
315. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
316. A Good Year 3.0/4 2.5/4
317. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
318. The Goonies 3.0/4 3.1/4
319. The Graduate 3.0/4 3.2/4
320. Gran Torino 3.0/4 3.2/4
321. Gravity 4.0/4 3.1/4
322. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
323. The Great Gatsby (2013) N/A 2.7/4
324. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
325. Grown Ups 2 N/A 1.9/4
326. The Hangover 3.5/4 3.0/4
327. The Hangover Part II 2.5/4 2.4/4
328. The Hangover Part III 3.0/4 2.3/4
329. Hanna (2011) 3.0/4 2.7/4
330. Hannibal (2001) 2.5/4 2.5/4
331. The Happening (2008) 2.5/4 1.9/4
332. Hard Boiled ( Lat sau san taam ) 3.0/4 2.9/4
333. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
334. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
335. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
336. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
337. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
338. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
339. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
340. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
341. Hart's War 2.5/4 2.4/4
342. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
343. The Heat (2013) N/A 2.7/4
344. Heaven Can Wait (1978) 3.5/4 2.7/4
345. The Help 3.0/4 3.2/4
346. Her N/A 3.2/4
347. Hero ( Ying xiong ) 3.5/4 3.0/4
348. High Crimes 3.0/4 2.4/4
349. The Holiday (2006) 2.5/4 2.7/4
350. The Hobbit: The Desolation of Smaug N/A 3.0/4
351. Home Alone 3.0/4 2.9/4
352. Homefront N/A 2.5/4
353. Hoosiers 3.5/4 2.9/4
354. The Horse Whisperer 3.0/4 2.5/4
355. The Host (2013) 3.0/4 2.2/4
356. Hostage (2005) 3.0/4 2.6/4
357. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
358. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 3.0/4 2.9/4
359. How Do You Know 3.0/4 2.0/4
360. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
361. Hugo 3.5/4 3.0/4
362. Hulk 2.5/4 2.1/4
363. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
364. The Hunger Games: Catching Fire 3.5/4 3.0/4
365. The Hunt for Red October 3.0/4 2.9/4
366. The Hunter (2012) 3.0/4 2.7/4
367. The Hunting Party (2007) 3.0/4 2.5/4
368. The Hurt Locker 4.0/4 3.1/4
369. The Hustler (1961) 3.0/4 3.2/4
370. I, Robot 2.5/4 2.7/4
371. The Iceman (2013) 2.5/4 2.9/4
372. The Ides of March 3.5/4 2.8/4
373. In the Line of Fire 3.0/4 2.9/4
374. Inception 4.0/4 3.3/4
375. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
376. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
377. Indecent Proposal 2.5/4 2.4/4
378. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
379. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 3.0/4 2.4/4
380. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
381. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
382. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
383. Inside Llewyn Davis N/A 3.1/4
384. Insomnia (2002) 3.0/4 2.7/4
385. The Internship 2.5/4 2.4/4
386. Invictus 3.0/4 2.9/4
387. Invincible (2006) 3.0/4 2.7/4
388. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
389. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
390. Iron Man 3 2.5/4 2.9/4
391. It Could Happen to You (1994) 2.5/4 2.4/4
392. The Italian Job (2003) 3.5/4 2.8/4
393. J. Edgar 2.5/4 2.6/4
394. The Jackal (1997) 3.0/4 2.4/4
395. Jarhead 3.0/4 2.6/4
396. Jaws 3.5/4 3.2/4
397. Jennifer Eight 3.0/4 2.4/4
398. Jet Li's: Fearless ( Huo Yuan Jia ) 2.5/4 2.9/4
399. Jerry Maguire 3.0/4 2.8/4
400. The Jewel of the Nile 2.5/4 2.4/4
401. JFK 3.0/4 3.0/4
402. Juno 3.0/4 2.9/4
403. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
404. Jurassic Park 3 2.5/4 2.3/4
405. Just Cause 3.0/4 2.3/4
406. K-19: The Widowmaker 2.5/4 2.6/4
407. The Karate Kid (1984) 3.0/4 2.9/4
408. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
409. Kick-Ass 2 2.5/4 2.5/4
410. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
411. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
412. The Killing Fields 3.5/4 3.0/4
413. King Kong (2005) 3.0/4 2.7/4
414. King of New York 3.0/4 2.8/4
415. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
416. The Kingdom (2007) 3.0/4 2.6/4
417. Kingdom of Heaven 3.0/4 2.7/4
418. Kiss Kiss, Bang Bang 2.5/4 2.9/4
419. Kramer vs. Kramer 3.5/4 3.1/4
420. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
421. Ladder 49 3.0/4 2.6/4
422. The Last Boy Scout 3.0/4 2.7/4
423. The Last Emperor 3.5/4 3.0/4
424. Last Man Standing 2.5/4 2.5/4
425. The Last of the Mohicans (1992) 3.0/4 3.0/4
426. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
427. The Last Stand (2013) 3.0/4 2.5/4
428. Last Vegas 2.5/4 2.5/4
429. Lawless (2012) 3.0/4 2.9/4
430. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
431. Lay the Favorite 2.5/4 2.2/4
432. The League of Extraordinary Gentlemen 2.5/4 2.0/4
433. Legends of the Fall 3.5/4 3.0/4
434. Les Misérables (2012) 3.0/4 3.0/4
435. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
436. Lethal Weapon 2 3.0/4 2.8/4
437. Letters from Iwo Jima 3.0/4 3.1/4
438. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
439. Life of Pi 3.5/4 3.1/4
440. Line, The ( linea, La ) 3.0/4 3.0/4
441. Lincoln 3.0/4 3.0/4
442. The Lincoln Lawyer 3.0/4 2.9/4
443. Lions for Lambs 3.0/4 2.5/4
444. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
445. LOL (2012) 2.0/4 2.0/4
446. The Lone Ranger (2013) 3.0/4 2.5/4
447. Lone Survivor N/A 3.1/4
448. The Longest Day 3.0/4 3.0/4
449. Looper 3.0/4 2.9/4
450. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
451. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
452. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
453. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
454. Lord of War 3.0/4 2.8/4
455. The Losers (2010) 3.0/4 2.5/4
456. Love Actually 3.0/4 2.9/4
457. Love Story (1970) 3.0/4 2.6/4
458. Lucky Number Slevin 3.0/4 2.8/4
459. Machete 2.5/4 2.6/4
460. Machete Kills 2.5/4 2.3/4
461. Machine Gun Preacher 3.0/4 2.8/4
462. Magnolia 3.0/4 3.1/4
463. Magnum Force 3.5/4 2.8/4
464. Malcolm X (1992) 2.5/4 3.1/4
465. Man of Steel 3.0/4 2.7/4
466. Man on a Ledge 3.0/4 2.7/4
467. Man on Fire (2004) 2.5/4 2.9/4
468. Manhattan 3.0/4 3.1/4
469. Marley and Me 3.0/4 2.6/4
470. The Matador (2005) 3.0/4 2.5/4
471. The Matrix 4.0/4 3.2/4
472. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
473. The Matrix Revolutions 3.0/4 2.5/4
474. Mean Streets 2.5/4 3.0/4
475. The Mechanic (2011) 3.0/4 2.7/4
476. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
477. Memento 3.0/4 3.2/4
478. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
479. Men in Black 2 2.5/4 2.2/4
480. Men in Black 3 3.0/4 2.7/4
481. Mercury Rising 3.0/4 2.3/4
482. The Messenger (2009) 3.0/4 2.9/4
483. The Messenger: The Story of Joan of Arc 2.5/4 2.6/4
484. Miami Vice 3.0/4 2.0/4
485. Michael Clayton 3.0/4 2.9/4
486. Midnight Cowboy 3.0/4 3.0/4
487. Midnight Express 3.0/4 3.1/4
488. Midnight in Paris (2011) 3.0/4 3.0/4
489. A Mighty Heart 3.0/4 2.8/4
490. Milk 3.0/4 3.0/4
491. Miller's Crossing 2.5/4 3.0/4
492. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
493. Minority Report 3.0/4 2.9/4
494. Miracle (2004) 3.0/4 2.8/4
495. Missing (1982) 3.0/4 2.9/4
496. The Mission (1986) 3.0/4 2.8/4
497. Mission: Impossible 3.0/4 2.8/4
498. Mission: Impossible II 3.0/4 2.4/4
499. Mission: Impossible III 3.0/4 2.7/4
500. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
501. The Mist 2.5/4 2.7/4
502. Moneyball 3.5/4 3.1/4
503. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
504. Monsters University N/A 3.0/4
505. Moonrise Kingdom 3.0/4 3.2/4
506. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
507. Mud N/A 3.0/4
508. The Mummy (1999) 3.5/4 2.7/4
509. The Mummy Returns 2.5/4 2.5/4
510. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2.5/4 2.0/4
511. Munich 3.0/4 3.0/4
512. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
513. National Treasure 3.5/4 2.7/4
514. National Treasure: Book of Secrets 3.0/4 2.6/4
515. The Natural 3.5/4 2.9/4
516. Nebraska 3.5/4 3.0/4
517. The Negotiator (1998) 2.5/4 2.7/4
518. Network (1976) 3.0/4 3.2/4
519. The Next Three Days 3.5/4 2.7/4
520. Night at the Museum 3.0/4 2.5/4
521. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 3.0/4 2.4/4
522. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
523. No Reservations 2.5/4 2.5/4
524. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
525. Now You See Me N/A 2.9/4
526. The Numbers Station N/A 2.5/4
527. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
528. Oblivion 3.0/4 2.6/4
529. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
530. Ocean's Thirteen 3.0/4 2.7/4
531. Ocean's Twelve 3.0/4 2.5/4
532. An Officer and a Gentleman 3.0/4 2.9/4
533. Olympus Has Fallen 3.0/4 2.5/4
534. Once Upon a Time in America 3.0/4 3.2/4
535. Once Upon a Time in Mexico 3.0/4 2.6/4
536. Once Upon a Time in the West 3.5/4 3.2/4
537. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
538. One for the Money 2.5/4 2.3/4
539. Out of Africa 3.0/4 2.8/4
540. Out of the Furnace N/A 2.5/4
541. Outbreak 2.5/4 2.7/4
542. The Outlaw Josey Wales 3.0/4 3.1/4
543. Pacific Rim N/A 2.6/4
544. Pain & Gain N/A 2.4/4
545. Pale Rider 3.0/4 2.9/4
546. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
547. Parker N/A 2.4/4
548. The Patriot (2000) 3.0/4 2.8/4
549. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
550. Patton 3.0/4 3.1/4
551. The Peacemaker (1997) 3.0/4 2.3/4
552. Pearl Harbor 3.0/4 2.3/4
553. The Pelican Brief 3.5/4 2.6/4
554. Phantom (2013) N/A 2.8/4
555. Philomena N/A 3.0/4
556. Phone Booth 2.5/4 2.6/4
557. The Pianist 3.0/4 3.2/4
558. The Piano 3.0/4 2.8/4
559. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0/4 2.7/4
560. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
561. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
562. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
563. The Place Beyond the Pines N/A 3.0/4
564. Planes (2013) N/A 2.4/4
565. Planet of the Apes (2001) 3.0/4 2.2/4
566. Platoon 4.0/4 3.2/4
567. Playing for Keeps (2012) 3.0/4 2.4/4
568. Point of No Return 3.0/4 2.6/4
569. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
570. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
571. Presumed Innocent 3.0/4 2.8/4
572. Pretty Woman 3.0/4 2.8/4
573. Pride and Glory 3.5/4 2.2/4
574. Primal Fear 3.0/4 3.1/4
575. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
576. Prisoners (2013) N/A 3.2/4
577. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
578. Proof (2005) 2.0/4 2.6/4
579. The Proposal (2009) 2.5/4 2.7/4
580. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
581. Public Enemies 3.0/4 2.7/4
582. Quantum of Solace 3.0/4 2.6/4
583. The Quick and the Dead (1995) 3.5/4 2.6/4
584. R.I.P.D. 3.0/4 2.0/4
585. Raging Bull 3.0/4 3.3/4
586. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
587. Rain Man 4.0/4 3.1/4
588. Random Hearts 3.0/4 2.2/4
589. Ransom (1996) 3.0/4 2.6/4
590. The Reader 3.0/4 2.9/4
591. Real Steel 3.0/4 2.9/4
592. The Recruit 3.0/4 2.6/4
593. Red (2010) 3.5/4 2.9/4
594. Red 2 3.0/4 2.5/4
595. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
596. Redemption (2013) N/A 2.8/4
597. Reds 2.5/4 2.8/4
598. The Reluctant Fundamentalist N/A 2.8/4
599. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
600. Rendition 3.0/4 2.5/4
601. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
602. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
603. Rescue Dawn 2.5/4 2.8/4
604. Revenge (1990) 2.5/4 2.2/4
605. The Right Stuff 3.5/4 3.0/4
606. Righteous Kill 3.0/4 2.4/4
607. Rise of the Planet of the Apes 2.5/4 3.0/4
608. Risky Business (1983) 3.0/4 2.7/4
609. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
610. Rob Roy (1995) 2.5/4 2.7/4
611. Robin Hood (2010) 3.0/4 2.5/4
612. RoboCop (1987) 2.5/4 2.9/4
613. The Rock 3.0/4 2.8/4
614. Rocky (1976) 3.5/4 3.2/4
615. Romancing the Stone 3.0/4 2.8/4
616. Romeo and Juliet (1968) 3.0/4 2.9/4
617. Rounders (1998) 3.0/4 2.9/4
618. Runaway Jury 3.0/4 2.7/4
619. The Rundown 3.0/4 2.6/4
620. Runner Runner 2.5/4 2.2/4
621. Rush (2013) 3.5/4 3.1/4
622. Rush Hour (1998) 3.0/4 2.8/4
623. S.W.A.T. 3.0/4 2.3/4
624. Safe (2012) 3.0/4 2.6/4
625. Safe Haven N/A 2.7/4
626. Safe House (2012) 3.0/4 2.7/4
627. Sahara (2005) 3.0/4 2.3/4
628. The Sandlot 3.0/4 3.0/4
629. Salt (2010) 3.0/4 2.7/4
630. Saving Mr. Banks N/A 3.0/4
631. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
632. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
633. Scent of a Woman (1992) 3.0/4 2.9/4
634. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
635. The Score (2001) 3.0/4 2.6/4
636. Se7en 3.5/4 3.3/4
637. Seabiscuit 3.0/4 2.6/4
638. The Secret Life of Walter Mitty (2013) N/A 2.8/4
639. Seeking Justice 3.0/4 2.4/4
640. Setup (2011) 2.5/4 2.2/4
641. Seven Pounds 2.5/4 2.9/4
642. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
643. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
644. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
645. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
646. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
647. Shooter (2007) 2.5/4 2.8/4
648. Shrek 3.5/4 3.1/4
649. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
650. Side Effects (2013) N/A 2.9/4
651. Sideways 3.5/4 2.9/4
652. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
653. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
654. Silverado 2.5/4 2.8/4
655. Sin City 3.5/4 3.0/4
656. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
657. Sky Captain and the World of Tomorrow 3.0/4 2.4/4
658. Sleepers (1996) 3.0/4 2.9/4
659. 47 Ronin (2013) N/A 2.4/4
660. Promised Land (2013) N/A 2.5/4
661. Identity Thief N/A 2.2/4
662. Out of Time N/A 2.4/4
663. Jack the Giant Slayer N/A 2.5/4
664. The Mortal Instruments: City of Bones N/A 2.3/4
665. Hansel & Gretel: Witch Hunters N/A 2.3/4
666. Parkland N/A 2.5/4
667. After Earth N/A 2.1/4
668. Anna and the King 3.0/4 2.5/4
669. Oz the Great and Powerful N/A 2.5/4
670. G.I. Joe: Retaliation N/A 2.2/4
671. Carrie (2013) N/A 2.3/4
672. Gangster Squad N/A 2.5/4
673. Emperor N/A 2.8/4
674. Erased ( Expatriate, The ) N/A 2.3/4
675. The Baytown Outlaws N/A 2.6/4
676. Beautiful Creatures (2013) N/A 2.3/4
677. Sliver 2.0/4 2.2/4
678. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
679. Billy Bathgate N/A 2.4/4
680. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
681. Glory Road N/A 2.5/4
682. Body Heat N/A 2.7/4
683. Lonely Hearts (2006) N/A 2.2/4
684. Boondock Saints II: All Saints Day N/A 2.5/4
685. Green Zone N/A 2.6/4
686. Haywire (2012) N/A 2.4/4
687. End of Watch 3.0/4 3.1/4
688. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
689. No Strings Attached N/A 2.4/4
690. Anna Karenina (2012) N/A 2.6/4
691. Off Limits (1988) N/A 1.8/4
692. Crazy, Stupid, Love. N/A 2.9/4
693. Snake Eyes (1998) 3.0/4 2.2/4
694. Snatch 3.0/4 3.1/4
695. Snitch 2.5/4 2.4/4
696. Snow Flower and the Secret Fan 2.5/4 2.2/4
697. So Undercover 2.5/4 2.4/4
698. The Social Network 3.5/4 3.1/4
699. The Son of No One 2.5/4 1.9/4
700. Sorcerer and the White Snake , The ( Bai she chuan shuo ) N/A 2.8/4
701. Source Code 3.0/4 2.9/4
702. Spartacus 3.5/4 3.1/4
703. The Spectacular Now 3.0/4 3.0/4
704. Speed (1994) 4.0/4 2.9/4
705. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
706. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
707. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
708. Spring Breakers N/A 2.3/4
709. Spy Game 3.5/4 2.6/4
710. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
711. Stand Up Guys (2013) N/A 2.4/4
712. Star Trek 3.5/4 3.1/4
713. Star Trek Into Darkness N/A 3.0/4
714. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace N/A 2.4/4
715. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones N/A 2.4/4
716. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith N/A 2.8/4
717. Grandmaster, The ( Yi dai zong shi ) N/A 2.9/4
718. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
719. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
720. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
721. Stargate 3.0/4 2.7/4
722. State of Play 3.5/4 2.6/4
723. The Sting (1973) 3.5/4 3.2/4
724. Stone (2010) 2.5/4 2.3/4
725. Street Kings 3.0/4 2.3/4
726. Striking Distance 3.0/4 2.3/4
727. Sucker Punch 3.0/4 2.3/4
728. Sudden Impact 3.0/4 2.5/4
729. The Sum of All Fears 3.5/4 2.4/4
730. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
731. Syriana 3.5/4 2.6/4
732. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
733. Taken 2 3.0/4 2.4/4
734. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 3.0/4 2.6/4
735. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
736. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
737. Tears of the Sun 3.5/4 2.6/4
738. Ted 3.5/4 2.8/4
739. The Terminator 3.0/4 3.1/4
740. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
741. Terminator 3: Rise of the Machines 2.5/4 2.4/4
742. Terminator Salvation 3.0/4 2.6/4
743. Terms of Endearment 3.0/4 3.0/4
744. Thanks for Sharing N/A 2.8/4
745. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
746. There Be Dragons 3.0/4 2.3/4
747. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
748. This is the End N/A 2.7/4
749. This Means War 3.0/4 2.5/4
750. Thor 3.0/4 2.9/4
751. Thor: The Dark World 3.0/4 2.8/4
752. The Monuments Men N/A 2.5/4
753. Three Kings 3.0/4 2.8/4
754. A Time to Kill (1996) 3.0/4 2.9/4
755. The Time Traveler's Wife 2.5/4 2.7/4
756. Tinker Tailor Soldier Spy 3.0/4 2.7/4
757. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
758. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
759. To Live and Die in L.A. 3.0/4 2.7/4
760. To the Wonder N/A 2.5/4
761. Tombstone 3.0/4 3.1/4
762. Top Gun (1986) 3.0/4 2.7/4
763. Total Recall (1990) 3.0/4 2.9/4
764. Total Recall (2012) 3.0/4 2.4/4
765. The Tourist (2010) 3.0/4 2.5/4
766. The Town (2010) 3.5/4 3.0/4
767. Toy Story 3.0/4 3.3/4
768. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
769. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
770. Traffic (2000) 4.0/4 3.0/4
771. Training Day 3.0/4 3.0/4
772. Trance (2013) 2.5/4 2.7/4
773. The Transformers (2007) 3.5/4 2.8/4
774. Transformers: Dark of the Moon 3.0/4 2.5/4
775. Transformers: Revenge of the Fallen 2.5/4 2.2/4
776. The Transporter 3.5/4 2.7/4
777. The Transporter 2 3.0/4 2.4/4
778. Transporter 3 3.0/4 2.5/4
779. The Tree of Life N/A 2.9/4
780. Trespass (2011) 2.5/4 1.8/4
781. Trouble with the Curve 3.0/4 2.8/4
782. Troy 3.0/4 2.7/4
783. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
784. Unbreakable 3.0/4 2.8/4
785. An Unfinished Life 3.5/4 2.6/4
786. The Ugly Truth 2.5/4 2.5/4
787. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
788. Unknown (2011) 3.0/4 2.6/4
789. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
790. Untraceable 3.0/4 2.3/4
791. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
792. Up in the Air (2009) 3.0/4 2.9/4
793. Upside Down N/A 2.5/4
794. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
795. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
796. Valentine's Day 3.0/4 2.2/4
797. Vantage Point 3.0/4 2.3/4
798. Vehicle 19 N/A 2.2/4
799. The Verdict (1982) 3.0/4 3.1/4
800. The Vow (2012) 3.0/4 2.8/4
801. W. 2.5/4 2.5/4
802. Wall-E 3.0/4 3.2/4
803. Wanted (2008) 3.5/4 2.7/4
804. War Horse 3.0/4 2.8/4
805. Warm Bodies N/A 2.8/4
806. Warrior (2011) 3.0/4 3.2/4
807. Watchmen 3.5/4 2.8/4
808. The Way Back (2011) 3.0/4 2.8/4
809. The Way Way Back 3.0/4 3.0/4
810. We Were Soldiers 3.0/4 2.8/4
811. Welcome to the Punch N/A 2.5/4
812. We're the Millers 2.0/4 2.9/4
813. What Doesn't Kill You 3.0/4 2.5/4
814. White House Down 3.0/4 2.6/4
815. Windtalkers 3.0/4 2.4/4
816. Witness (1985) 3.5/4 3.0/4
817. Winter's Bone 3.0/4 2.9/4
818. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
819. The Wolf of Wall Street N/A 3.3/4
820. The Wolfman (2010) 2.5/4 2.4/4
821. The Wolverine 3.0/4 2.7/4
822. The Women (2008) 2.5/4 2.0/4
823. The Words (2012) 2.5/4 2.5/4
824. World War Z N/A 2.8/4
825. The World's End N/A 2.9/4
826. Wyatt Earp 2.5/4 2.6/4
827. The X Files: Fight the Future 3.0/4 2.6/4
828. The X Files: I Want to Believe 3.0/4 2.3/4
829. X-Men: The Last Stand 3.0/4 2.6/4
830. X-Men Origins: Wolverine 3.0/4 2.7/4
831. X-Men 3.5/4 2.9/4
832. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
833. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
834. The Yards 3.0/4 2.3/4
835. Zodiac (2007) 3.0/4 2.9/4
836. Jumper 2.5/4 2.1/4
837. The Eye (2008) 2.5/4 1.8/4
838. Eagle Eye 3.0/4 2.5/4
839. Season of the Witch (2011) 2.0/4 2.3/4
840. Jack Ryan: Shadow Recruit 3.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name