Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Some Like It Hot (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Thin Red Line | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | My Fair Lady | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Scent of a Woman (1992) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Thomas Crown Affair (1968) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | The Great Escape | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Devil's Advocate (1997) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Fountain (2006) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Ratatouille | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Constantine | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Downfall ( Untergang, Der ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Bachelor Party (1984) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Operation Petticoat | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Funny Face (1957) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | S.O.B. | 4.0/4 | 1.9/4 | |
| 22. | Interview with the Vampire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Frankenstein (1931) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) | 4.0/4 | 3.1/4 |



