best thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Sixth Sense | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Birds (1963) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Game (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Devil's Advocate (1997) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Road (2009) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Hannibal (2001) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | The Ninth Gate | 4.0/4 | 2.5/4 |



