Top Historical
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Insider | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Julius Caesar (1953) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Judgment at Nuremberg | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Lion in Winter | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Last Emperor | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Munich | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Letters from Iwo Jima | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Apollo 13 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | JFK | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Downfall ( Untergang, Der ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | All the President's Men | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Good Night, and Good Luck | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Frost/Nixon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Queen (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Thirteen Days | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Leopard, The ( gattopardo, Il ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Elizabeth: The Golden Age | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Conspiracy (2001) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Empire of the Sun | 3.5/4 | 3.0/4 |



