Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Stargate | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | The Ninth Gate | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | Constantine | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | What Dreams May Come | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Dracula (1992) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The NeverEnding Story | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Sleepy Hollow | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Highlander | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Underworld (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Enchanted | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 1.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Big Fish (2003) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Trip to the Moon, A ( Voyage dans la lune, Le ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Prince of Persia: The Sands of Time | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Jumanji (1995) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Meet Joe Black | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Bruce Almighty | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Dragonheart | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Heaven Can Wait (1978) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | John Carter | 3.0/4 | 2.6/4 |



