1996
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Beautiful Thing | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Birdcage | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Bottle Rocket (1996) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Cable Guy | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 5. | The Celluloid Closet | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Hunchback of Notre Dame (1996) | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | James and the Giant Peach | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Jane Eyre (1996) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Matilda (1996) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Microcosmos ( Microcosmos: Le peuple de l'herbe ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Trainspotting | 3.5/4 | 3.1/4 |



