1955
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Beast with a Million Eyes | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 2. | Blackboard Jungle | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Guys and Dolls | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Lady and the Tramp (1955) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Lola Montès | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | The Night of the Hunter | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | One Froggy Evening | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Rebel Without a Cause | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Samurai 1: Miyamoto Musashi | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Samurai 2: Duel at Ichijoji Temple ( Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no kettô ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | To Catch a Thief | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The Trouble with Harry | 4.0/4 | 2.7/4 |



