Stanley Kubrick by Popcorn Addict

Stanley Kubrick

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fear and Desire 1.5/4 2.4/4
2. Killer's Kiss 3.0/4 2.6/4
3. The Killing (1956) 3.0/4 3.2/4
4. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
5. Spartacus 4.0/4 3.1/4
6. Lolita (1962) 4.0/4 3.0/4
7. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
8. 2001: A Space Odyssey 2.5/4 3.1/4
9. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
10. Barry Lyndon 3.0/4 3.2/4
11. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
12. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
13. Eyes Wide Shut 3.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name