Top Movie List by Alexander

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Detachment 4.0/4 3.0/4
2. Elysium 4.0/4 2.7/4
3. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
4. Fight Club 4.0/4 3.3/4
5. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
6. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
7. The Departed 4.0/4 3.3/4
8. Se7en 4.0/4 3.3/4
9. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
10. Hotel Rwanda 4.0/4 3.1/4
11. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
12. Crazy, Stupid, Love. 3.0/4 2.9/4
13. Pacific Rim 3.0/4 2.6/4
14. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
15. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
16. Real Steel 3.0/4 2.9/4
17. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
18. Inception 4.0/4 3.3/4
19. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
20. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
21. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
22. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
23. Die Hard 4.0/4 3.3/4
24. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
25. American History X 3.5/4 3.2/4
26. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
27. Rear Window 4.0/4 3.3/4
28. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
29. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
30. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
31. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
32. Wall-E 4.0/4 3.2/4
33. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
34. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
35. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
36. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
37. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
38. Warrior (2011) 4.0/4 3.2/4
39. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
40. The Notebook (2004) 3.5/4 3.0/4
41. Prisoners (2013) 3.5/4 3.2/4
42. Rope 3.5/4 3.1/4
43. District 9 3.5/4 3.0/4
44. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
45. American Psycho 3.5/4 3.0/4
46. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
47. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
48. End of Watch 3.5/4 3.1/4
49. Skyfall 3.5/4 3.1/4
50. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
51. The Talented Mr. Ripley 3.0/4 2.8/4
52. Zodiac (2007) 3.5/4 2.9/4
53. The Constant Gardener 3.5/4 2.8/4
54. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
55. Noah (2014) 4.0/4 2.5/4
56. The Fountain (2006) 4.0/4 2.7/4
57. Upstream Color 3.0/4 3.0/4
58. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
59. Beasts of the Southern Wild 3.5/4 3.1/4
60. Casablanca 4.0/4 3.3/4
61. Snatch 3.5/4 3.1/4
62. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
63. Mystic River 4.0/4 3.1/4
64. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
65. Midnight in Paris (2011) 4.0/4 3.0/4
66. The Fault in Our Stars 3.5/4 2.9/4
67. The Place Beyond the Pines 4.0/4 3.0/4
68. The Darjeeling Limited 3.5/4 2.9/4
69. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
70. Beginners 3.5/4 2.9/4
71. The Giver 4.0/4 2.6/4
72. Locke 4.0/4 2.9/4
73. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
74. Gone Girl 3.5/4 3.2/4
75. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
76. How to Train Your Dragon 2 (2014) 4.0/4 3.0/4
77. In Bruges 4.0/4 3.1/4
78. Hellion (2014) 3.5/4 2.6/4
79. Calvary 4.0/4 3.0/4
80. The Hobbit: The Battle of Five Armies 3.0/4 2.8/4
81. I Origins 3.5/4 2.7/4
82. The Lego Movie 4.0/4 3.1/4
83. Love (2011) 3.0/4 2.5/4
84. Mad Max: Fury Road 4.0/4 3.2/4
85. Looper 4.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name