My Favorite Gritty Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Place Beyond the Pines | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Drive (2011) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | A History of Violence | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Django Unchained | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Only God Forgives | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Eastern Promises | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Requiem for a Dream | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | End of Watch | 3.5/4 | 3.1/4 |



