Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Amadeus | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Best in Show | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Clue | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Crash (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Crucible (1996) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Death to Smoochy | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 10. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 15. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Kick-Ass | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Little Miss Sunshine | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Moulin Rouge (2001) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Pay It Forward | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Sideways | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 |



