Documentary
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | Bowling for Columbine | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Catfish | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Exit Through the Gift Shop | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Expelled: No Intelligence Allowed | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 6. | Fahrenheit 9/11 | 0.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | GasLand | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | King of Kong: A Fistful of Quarters | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | An Inconvenient Truth | 0.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Inside Job (2010) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Michael Jackson's This is It | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Sicko | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Super Size Me | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Restrepo | 2.0/4 | 2.9/4 |



