Thrillers by PsychoKing1227

Thrillers

# Movie Title Rating Overall Add
1. Absence of Malice 2.0/4 2.6/4
2. American Psycho 3.5/4 3.0/4
3. Apollo 13 3.5/4 3.1/4
4. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
5. Brick (2006) 3.5/4 2.9/4
6. The Client 3.0/4 2.7/4
7. Cloverfield 2.5/4 2.6/4
8. The Constant Gardener 3.0/4 2.8/4
9. The Conversation 3.0/4 3.1/4
10. Devil 3.0/4 2.5/4
11. Eastern Promises 2.0/4 3.0/4
12. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
13. Fight Club 4.0/4 3.3/4
14. Flightplan 3.0/4 2.3/4
15. The Fourth Kind 3.0/4 2.2/4
16. From Hell 4.0/4 2.6/4
17. The Good Son 4.0/4 2.4/4
18. Gosford Park 3.5/4 2.8/4
19. The Happening (2008) 3.0/4 1.9/4
20. Hard Candy 3.0/4 2.9/4
21. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
22. Identity 3.5/4 2.8/4
23. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
24. The Invasion (2007) 3.0/4 2.2/4
25. Lady in the Water 3.0/4 2.1/4
26. Law Abiding Citizen 2.0/4 2.8/4
27. Memento 3.5/4 3.2/4
28. Michael Clayton 3.5/4 2.9/4
29. Misery 4.0/4 3.1/4
30. Moon 3.0/4 3.1/4
31. Mystic River 4.0/4 3.1/4
32. Natural Born Killers 4.0/4 2.8/4
33. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
34. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
35. Notes on a Scandal 3.5/4 2.9/4
36. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
37. Panic Room 2.0/4 2.6/4
38. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.0/4 3.2/4
39. Paranormal Activity 4.0/4 2.5/4
40. Paranormal Activity 2 3.0/4 2.3/4
41. A Perfect Getaway 2.5/4 2.7/4
42. Pi 3.5/4 2.8/4
43. Poltergeist (1982) 3.5/4 3.0/4
44. Practical Magic 2.5/4 2.6/4
45. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
46. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
47. Rear Window 4.0/4 3.3/4
48. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
49. Red Eye 3.0/4 2.6/4
50. The River Wild (1994) 4.0/4 2.5/4
51. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
52. Se7en 3.5/4 3.3/4
53. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
54. Signs 4.0/4 2.7/4
55. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
56. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
57. Strangers on a Train 4.0/4 3.2/4
58. Sunshine (2007) 3.0/4 2.9/4
59. Unbreakable 4.0/4 2.8/4
60. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
61. The Verdict (1982) 3.0/4 3.1/4
62. Vertigo (1958) 3.0/4 3.2/4
63. The Village (2004) 3.0/4 2.4/4
64. Wait Until Dark 4.0/4 3.0/4
65. What Lies Beneath 3.0/4 2.4/4
66. When a Stranger Calls (2006) 1.5/4 1.7/4
67. Winter's Bone 0.5/4 2.9/4
68. Zodiac (2007) 3.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name