Top Sci-Fi Movie List by filmkyr

Top Sci-Fi

# Movie Title Rating Overall Add
1. RoboCop (1987) 4.0/4 2.9/4
2. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
3. Predator 2 4.0/4 2.4/4
4. AVP: Alien Vs. Predator 4.0/4 2.2/4
5. Aliens 4.0/4 3.3/4
6. Alien 3 3.5/4 2.5/4
7. Alien: Resurrection 3.5/4 2.3/4
8. Alien 3.5/4 3.3/4
9. Predators (2010) 3.5/4 2.6/4
10. The Matrix 4.0/4 3.2/4
11. The Matrix Revolutions 3.5/4 2.5/4
12. Dredd (2012) 3.5/4 2.7/4
13. X-Men 3.5/4 2.9/4
14. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
15. X2 - X-Men United 4.0/4 2.9/4
16. X-Men: Days of Future Past 3.5/4 3.2/4
17. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
18. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
19. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
20. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
21. Starship Troopers 3.5/4 2.7/4
22. The Terminator 3.0/4 3.1/4
23. Thor 3.5/4 2.9/4
24. Thor: The Dark World 3.5/4 2.8/4
25. Avatar 3.5/4 3.0/4
26. Prometheus (2012) 3.0/4 2.8/4
27. Rise of the Planet of the Apes 3.5/4 3.0/4
28. Watchmen 3.5/4 2.8/4
29. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
30. Minority Report 3.5/4 2.9/4
31. Total Recall (1990) 3.5/4 2.9/4
32. Edge of Tomorrow 3.0/4 3.1/4
33. AVPR: Aliens vs Predator - Requiem 3.5/4 1.7/4
34. Star Trek 3.0/4 3.1/4
35. Star Trek Into Darkness 3.0/4 3.0/4
36. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
37. Lost World: Jurassic Park 3.0/4 2.5/4
38. Jurassic Park 3 3.0/4 2.3/4
39. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
40. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
41. Leviathan (1989) 3.0/4 2.3/4
42. The Abyss 3.0/4 2.9/4
43. The Day After Tomorrow 3.0/4 2.6/4
44. Gattaca 3.0/4 2.9/4
45. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
46. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
47. Serenity (2005) 3.0/4 3.0/4
48. Gravity 3.5/4 3.1/4
49. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name