Watched in 2023
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Pale Blue Eye | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 2. | Tár (2022) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | My Week with Marilyn | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | I Am Love ( Io sono l'amore ) | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | John Wick: Chapter 4 | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Boston Strangler (2023) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Veronica Mars | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | Hercules (1997) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | A Bug's Life | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Monsters University | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Epic | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Lovelace | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Elvis (2022) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Transcendence | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Focus (2015) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Perfect Sisters | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Magic Mike | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Magic Mike XXL | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 19. | Some Like It Hot (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 21. | Are You There God? It's Me, Margaret | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | The Help | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | The Time Traveler's Wife | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Miracle on 34th Street (1947) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Half of a Yellow Sun | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 26. | Carnage (2011) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 27. | Immortal Beloved | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 28. | No Hard Feelings | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | A Night at the Roxbury | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 30. | Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 31. | Groundhog Day | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Kill Your Friends | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 33. | The Getaway (1972) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | East of Eden (1955) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 35. | The Thin Red Line | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Trance (2013) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | 47 Ronin (2013) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 38. | The Reader | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 39. | Adore | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 40. | Charlie Bartlett | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 41. | Sleepless in Seattle | 2.5/4 | 2.7/4 |



