Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Pirates of the Caribbean: At Worlds End | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | King Kong (2005) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | National Treasure | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Transformers (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 |



