Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Fifth Element | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Cowboy Bebop | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Perfect Blue | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Summer Wars ( Samâ wôzu ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Bleach: Memories of Nobody | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Millenium Actress ( Sennen joyû ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Tekkonkinkreet ( Tekkonkinkurîto ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Yu Yu Hakusho: The Movie: Poltergeist Report ( Yû yû hakusho: Meikai shitô hen - Honô no kizuna ) | 4.0/4 | 2.6/4 |



