Top Movie List by Tman

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. The Godfather 3.5/4 3.5/4
3. Fight Club 3.5/4 3.3/4
4. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
5. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
6. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
7. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
8. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
9. Se7en 4.0/4 3.3/4
10. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
11. Rear Window 4.0/4 3.3/4
12. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
13. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
14. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
15. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
16. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
17. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
18. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
19. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
20. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
21. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
22. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
23. Alien 4.0/4 3.3/4
24. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
25. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
26. Chinatown 4.0/4 3.2/4
27. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
28. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
29. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
30. Aliens 4.0/4 3.3/4
31. Children of Men 3.5/4 3.1/4
32. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
33. Jaws 4.0/4 3.2/4
34. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
35. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
36. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
37. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
38. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
39. The Sting (1973) 3.0/4 3.2/4
40. M (1933) 4.0/4 3.3/4
41. The Third Man 4.0/4 3.2/4
42. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
43. 300 3.0/4 2.9/4
44. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
45. The Terminator 3.5/4 3.1/4
46. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 3.0/4 3.2/4
47. Enter the Dragon 3.0/4 3.1/4
48. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
49. Yojimbo 4.0/4 3.2/4
50. The Abyss 3.0/4 2.9/4
51. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
52. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
53. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
54. Tombstone 3.0/4 3.1/4
55. Close Encounters of the Third Kind 3.5/4 3.1/4
56. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
57. Superbad 3.0/4 2.9/4
58. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
59. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
60. How the Grinch Stole Christmas (1966) 4.0/4 3.0/4
61. A Charlie Brown Christmas 4.0/4 3.1/4
62. Bonnie and Clyde 4.0/4 3.2/4
63. Ray 3.5/4 3.0/4
64. Malcolm X (1992) 3.5/4 3.1/4
65. Papillon (1973) 3.5/4 3.1/4
66. Blazing Saddles 3.5/4 3.1/4
67. Airplane! 3.0/4 3.0/4
68. Clerks 3.0/4 3.0/4
69. National Lampoon's Animal House 3.0/4 3.0/4
70. Casino 3.5/4 3.2/4
71. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
72. Once Upon a Time in America 3.5/4 3.2/4
73. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
74. The Killing (1956) 4.0/4 3.2/4
75. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
76. Rashômon 4.0/4 3.3/4
77. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
78. The French Connection 3.5/4 3.1/4
79. American Gangster 3.0/4 3.0/4
80. Fahrenheit 9/11 4.0/4 2.6/4
81. Ace in the Hole 4.0/4 3.1/4
82. Cocaine Cowboys 3.0/4 2.9/4
83. Richard Pryor ...Here and Now 3.0/4 3.1/4
84. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
85. Network (1976) 4.0/4 3.2/4
86. Mr. Smith Goes to Washington 4.0/4 3.2/4
87. The Karate Kid (1984) 3.0/4 2.9/4
88. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
89. Conan the Barbarian (1982) 2.0/4 2.7/4
90. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4
91. All Quiet on the Western Front (1930) 3.5/4 3.0/4
92. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) 3.5/4 3.2/4
93. Inherit the Wind (1960) 4.0/4 3.0/4
94. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
95. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
96. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
97. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
98. Dawn of the Dead (1979) 3.0/4 3.1/4
99. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
100. Frankenstein (1931) 4.0/4 3.2/4
101. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 4.0/4 3.1/4
102. Invasion of the Body Snatchers (1956) 4.0/4 3.0/4
103. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.0/4 2.9/4
104. Bride of Frankenstein 4.0/4 3.1/4
105. Pitch Black 3.5/4 2.8/4
106. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
107. My Fair Lady 4.0/4 3.1/4
108. The Music Man 3.5/4 3.0/4
109. Cabaret 4.0/4 2.9/4
110. Oliver! 4.0/4 2.9/4
111. Dreamgirls 3.5/4 2.6/4
112. Strangers on a Train 4.0/4 3.2/4
113. The Lady Vanishes (1938) 4.0/4 3.0/4
114. The Big Sleep (1946) 3.5/4 3.1/4
115. Touch of Evil 4.0/4 3.1/4
116. Mysterious Skin 3.0/4 3.0/4
117. In the Heat of the Night 4.0/4 3.1/4
118. Barry Lyndon 3.5/4 3.2/4
119. Ghost (1990) 3.0/4 2.8/4
120. The Day the Earth Stood Still (1951) 4.0/4 3.0/4
121. Independence Day (1996) 3.5/4 2.8/4
122. Any Given Sunday 2.5/4 2.7/4
123. Glory Road 3.5/4 2.5/4
124. Brian's Song 4.0/4 3.0/4
125. Bloodsport 2.0/4 2.7/4
126. The Night of the Hunter 3.5/4 3.3/4
127. Platoon 4.0/4 3.2/4
128. The Deer Hunter 3.5/4 3.2/4
129. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
130. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
131. Kagemusha 4.0/4 3.1/4
132. The Dirty Dozen 4.0/4 3.1/4
133. M*A*S*H 3.5/4 2.9/4
134. Grand Illusion ( grande illusion, La ) 4.0/4 3.0/4
135. Stripes 3.0/4 2.9/4
136. Lifeboat 4.0/4 2.9/4
137. Once Upon a Time in the West 3.0/4 3.2/4
138. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
139. The Wild Bunch 3.5/4 3.1/4
140. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.0/4 3.1/4
141. High Plains Drifter 3.0/4 3.0/4
142. The Cowboys (1972) 3.5/4 3.0/4
143. Shane 4.0/4 3.1/4
144. 3:10 to Yuma (1957) 3.5/4 3.0/4
145. High Noon 4.0/4 3.2/4
146. Hang 'em High 3.0/4 2.8/4
147. The Ox-Bow Incident 4.0/4 3.1/4
148. Boogie Nights 3.0/4 3.1/4
149. All About Eve 4.0/4 3.3/4
150. Mr. Deeds Goes to Town 3.5/4 2.9/4
151. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 4.0/4 3.1/4
152. Silent Running 3.0/4 2.7/4
153. They Shoot Horses, Don't They? 3.0/4 2.7/4
154. Gay Sex in the 70's 3.0/4 2.7/4
155. Frogs 2.0/4 2.1/4
156. The Fog (1980) 3.0/4 2.6/4
157. The Fluffer 2.0/4 2.4/4
158. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
159. The Fast and the Furious (2001) 3.5/4 2.5/4
160. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
161. Hancock 3.0/4 2.6/4
162. The Spiral Staircase (1946) 3.5/4 2.9/4
163. Count Yorga, Vampire 2.5/4 2.7/4
164. Henry: Portrait of a Serial Killer 3.0/4 2.9/4
165. Eight Legged Freaks 2.5/4 2.0/4
166. Eating Out 2.5/4 2.4/4
167. The Day After Tomorrow 3.5/4 2.6/4
168. Cabin Fever (2003) 2.5/4 2.5/4
169. Brokeback Mountain 3.5/4 2.9/4
170. Blade: Trinity 3.0/4 2.4/4
171. Blade II 2.5/4 2.6/4
172. Another Gay Movie 2.5/4 2.5/4
173. 30 Days of Night 3.0/4 2.6/4
174. 25th Hour (2002) 3.5/4 2.9/4
175. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
176. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
177. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
178. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
179. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
180. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
181. Dersu Uzala 3.5/4 3.1/4
182. Young and the Damned , The aka Forgotten Ones ( olvidados, Los ) 4.0/4 2.9/4
183. Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) 3.5/4 3.1/4
184. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
185. Afrosamurai 3.0/4 2.7/4
186. The Woodsman 3.0/4 2.7/4
187. Hustle & Flow 3.0/4 2.9/4
188. Withnail & I 3.0/4 2.9/4
189. Who Framed Roger Rabbit? 3.0/4 2.9/4
190. Waterworld 3.0/4 2.3/4
191. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
192. Training Day 3.0/4 3.0/4
193. Total Recall (1990) 3.0/4 2.9/4
194. Big Boss, The aka Fists of Fury ( Tang shan da xiong ) 3.0/4 2.8/4
195. A Streetcar Named Desire 3.5/4 3.0/4
196. Starship Troopers 3.0/4 2.7/4
197. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
198. Searching for Bobby Fischer 3.5/4 2.9/4
199. Scrooge ( Christmas Carol, A 1951 ) 4.0/4 3.0/4
200. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
201. Legally Blonde 3.0/4 2.4/4
202. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 3.5/4 3.2/4
203. Kung Fu Hustle 3.0/4 3.0/4
204. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
205. Killer of Sheep 3.5/4 2.7/4
206. Kids (1995) 3.0/4 2.7/4
207. Inside Man (2006) 3.5/4 2.9/4
208. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 3.5/4 2.6/4
209. Harold & Kumar Go to White Castle 3.5/4 2.7/4
210. Freaks (1932) 3.0/4 3.1/4
211. The Count of Monte Cristo (2002) 3.5/4 2.9/4
212. Clueless 3.0/4 2.7/4
213. Blood Simple 3.5/4 3.0/4
214. The Learning Tree 4.0/4 3.3/4
215. Seven Pounds 3.0/4 2.9/4
216. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
217. Danton 3.0/4 3.0/4
218. Quantum of Solace 2.5/4 2.6/4
219. Never Say Never Again 3.0/4 2.4/4
220. Last Metro, The ( dernier métro, Le ) 3.0/4 2.7/4
221. Wild Boys of the Road 3.0/4 2.6/4
222. Dodes'ka-den 3.5/4 2.4/4
223. The Robe 3.0/4 2.4/4
224. Cadillac Records 3.0/4 2.7/4
225. Rachel Getting Married 2.5/4 2.6/4
226. Role Models 2.5/4 2.9/4
227. Primal Fear 3.0/4 3.1/4
228. Gulliver's Travels (1939) 3.0/4 2.6/4
229. Miracle at St. Anna 4.0/4 2.4/4
230. Yentl 3.0/4 2.3/4
231. Friday the 13th (1980) 2.5/4 2.8/4
232. Inside Moves 3.0/4 2.6/4
233. Black is... Black Ain't 3.5/4 2.8/4
234. Listen Up: The Lives of Quincy Jones 3.0/4 2.3/4
235. A Hero Ain't Nothin But a Sandwich 3.0/4 2.6/4
236. A Warm December 3.0/4 2.5/4
237. Goodbye, Mr. Chips (1968) 3.0/4 2.5/4
238. A Patch of Blue 4.0/4 2.9/4
239. Edge of the City 3.5/4 3.0/4
240. The Express 3.0/4 2.6/4
241. The Family That Preys 2.5/4 2.7/4
242. Four Weddings and a Funeral 3.0/4 2.8/4
243. Are You Being Served? 3.0/4 2.8/4
244. Pineapple Express 3.0/4 2.8/4
245. Surfer, Dude 2.5/4 2.0/4
246. Six Figures 3.0/4 2.6/4
247. Death Race 3.0/4 2.5/4
248. Traitor (2008) 3.0/4 2.6/4
249. White Dog 3.0/4 2.6/4
250. Sounder 4.0/4 2.9/4
251. The Chant of Jimmie Blacksmith 3.0/4 2.9/4
252. Planet B-Boy 3.0/4 2.6/4
253. The Boys in the Band (1970) 4.0/4 2.8/4
254. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
255. The Last Man on Earth 3.0/4 2.7/4
256. 21 Jump Street 3.5/4 2.9/4
257. A Thousand Words 3.0/4 2.0/4
258. Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) 3.5/4 3.0/4
259. Red Tails 3.0/4 2.4/4
260. Safe House (2012) 3.5/4 2.7/4
261. The Cabin in the Woods 3.0/4 2.9/4
262. Ted 3.5/4 2.8/4
263. Skyfall 3.5/4 3.1/4
264. Tyler Perry's Temptation 3.0/4 1.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name