Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Brazil (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Moon | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | RoboCop (1987) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Total Recall (1990) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Edge of Tomorrow | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Source Code | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Sunshine (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | 2001: A Space Odyssey | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Close Encounters of the Third Kind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Invasion of the Body Snatchers (1956) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Starship Troopers | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Timecrimes ( cronocrÃmenes, Los ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Attack the Block | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | eXistenZ | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Monsters (2010) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 18. | District 9 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Rise of the Planet of the Apes | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Fly (1986) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) | 3.5/4 | 3.0/4 |



