| 1. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 2. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 3. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 4. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 5. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 6. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 7. | Alien | N/A | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 8. | Die Hard | N/A | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 9. | Amadeus | N/A | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 10. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 11. | Fargo (1996) | N/A | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 12. | The Sixth Sense | N/A | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 13. | The Bourne Ultimatum | N/A | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 14. | Sunset Boulevard | N/A | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 15. | Shaun of the Dead | N/A | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 16. | Terminator 2: Judgement Day | N/A | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 17. | The Sting (1973) | N/A | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 18. | Sin City | N/A | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 19. | This is Spinal Tap | 3.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 20. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 21. | Casino Royale (2006) | N/A | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 22. | Jurassic Park | N/A | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 23. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | N/A | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 24. | Batman (1989) | N/A | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 25. | Blazing Saddles | N/A | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 26. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 27. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 28. | Double Indemnity | N/A | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 29. | Charade (1963) | N/A | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 30. | Identity | N/A | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 31. | The Thin Man | N/A | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 32. | Scream (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 33. | Tombstone | 3.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 34. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 35. | Batman Begins | 4.0/4 | 3.1/4 |  |