Best films of 2007 by Daniel

Best films of 2007

# Movie Title Rating Overall Add
1. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
2. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
3. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 4.0/4 2.9/4
4. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 4.0/4 3.1/4
5. 4 Months, 3 Weeks and 2 Days ( 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile ) 3.5/4 2.9/4
6. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.5/4 2.9/4
7. Atonement (2007) 4.0/4 2.9/4
8. Control (2007) 3.5/4 3.0/4
9. Persepolis 3.5/4 3.0/4
10. Zodiac (2007) 3.5/4 2.9/4
11. Perfect Blue 3.5/4 3.1/4
12. The Darjeeling Limited 3.5/4 2.9/4
13. vie en rose, La ( môme, La ) 3.0/4 2.9/4
14. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
15. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
16. Son of Rambow 3.0/4 2.8/4
17. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
18. King of Kong: A Fistful of Quarters 3.0/4 3.1/4
19. Encounters at the End of the World 3.0/4 3.1/4
20. Bridge to Terabithia 3.0/4 2.8/4
21. Sunshine (2007) 3.0/4 2.9/4
22. Counterfeiters, The ( Fälscher, Die ) 3.0/4 2.9/4
23. Hot Fuzz 2.5/4 3.0/4
24. Juno 3.0/4 2.9/4
25. Superbad 2.5/4 2.9/4
26. Eastern Promises 2.5/4 3.0/4
27. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
28. In the Valley of Elah 2.5/4 2.7/4
29. 3:10 to Yuma (2007) 2.5/4 3.0/4
30. I Am Legend 2.5/4 2.8/4
31. Charlie Wilson's War 2.5/4 2.7/4
32. The Kite Runner 2.5/4 2.9/4
33. Planet Terror 2.5/4 2.6/4
34. [ Rec ] 2.5/4 2.9/4
35. Stardust (2007) 2.5/4 2.9/4
36. Knocked Up 2.5/4 2.8/4
37. The Man from Earth 2.5/4 2.8/4
38. Fracture (2007) 2.5/4 2.7/4
39. The Savages (2007) 2.5/4 2.8/4
40. Magicians (2007) 2.5/4 2.7/4
41. National Treasure: Book of Secrets 2.5/4 2.6/4
42. Becoming Jane 2.0/4 2.7/4
43. The Simpsons Movie 2.0/4 2.7/4
44. Elizabeth: The Golden Age 2.0/4 2.6/4
45. The Golden Compass 2.0/4 2.3/4
46. Blades of Glory 2.0/4 2.4/4
47. Hannibal Rising 2.0/4 2.0/4
48. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
49. Live Free or Die Hard 2.0/4 2.9/4
50. Primeval 2.0/4 1.8/4
51. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2.0/4 2.0/4
52. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 1.5/4 2.7/4
53. Ghost Rider (2007) 1.5/4 1.9/4
54. Paranormal Activity 1.5/4 2.5/4
55. Shrek the Third 1.5/4 2.4/4
56. Pathfinder (2007) 1.5/4 1.8/4
57. Death Proof 1.5/4 2.7/4
58. Halloween (2007) 1.5/4 2.4/4
59. Teenage Mutant Ninja Turtles ( TMNT ) (2007) 1.5/4 2.3/4
60. Ocean's Thirteen 1.0/4 2.7/4
61. The Transformers (2007) 1.0/4 2.8/4
62. Alvin and the Chipmunks 1.0/4 2.2/4
63. August Rush 1.0/4 2.7/4
64. 88 Minutes 1.0/4 1.8/4
65. Resident Evil: Extinction 1.0/4 2.6/4
66. In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 1.0/4 1.5/4
67. Croc 1.0/4 2.7/4
68. I Know Who Killed Me 0.5/4 1.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name