Best films of 1982 by Daniel

Best films of 1982

# Movie Title Rating Overall Add
1. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
2. Fanny and Alexander 4.0/4 3.1/4
3. Gandhi 4.0/4 3.1/4
4. Fitzcarraldo 3.5/4 2.9/4
5. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
6. The Draughtsman's Contract 3.5/4 3.0/4
7. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
8. The Snowman (1982) 3.5/4 3.3/4
9. Sophie's Choice 3.5/4 2.9/4
10. The King of Comedy (1983) 3.0/4 3.1/4
11. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
12. The Plague Dogs 3.0/4 2.5/4
13. The Secret of NIMH 3.0/4 2.9/4
14. Rambo: First Blood 3.0/4 3.0/4
15. The Dark Crystal 2.5/4 2.9/4
16. Made in Britain 2.5/4 2.6/4
17. Star Trek II: The Wrath of Khan 2.5/4 3.0/4
18. Tron 2.5/4 2.8/4
19. Conan the Barbarian (1982) 2.5/4 2.7/4
20. Rocky III 2.0/4 2.7/4
21. Friday the 13th Part III 2.0/4 2.3/4
22. The Slumber Party Massacre 1.5/4 2.3/4
23. Grease 2 1.5/4 1.7/4
24. Halloween 3: Season of the Witch 1.0/4 1.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name