Best films of 1976
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Tenant, The ( locataire, Le ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Carrie (1976) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Network (1976) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | All the President's Men | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Assault on Precinct 13 (1976) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Rocky (1976) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Eagle Has Landed | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | In the Realm of the Senses ( Ai no corrida ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Marathon Man | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Bugsy Malone | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | The Omen (1976) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Logan's Run | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Murder by Death | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Queen Kong | 0.5/4 | 1.8/4 |



