Best films of 1975
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Barry Lyndon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Picnic at Hanging Rock | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Hedgehog in the Fog ( Yozhik v tumane ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Mirror, The ( Zerkalo ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Dog Day Afternoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Monty Python and the Holy Grail | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Fox and His Friends ( Faustrecht der Freiheit ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Rocky Horror Picture Show | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Death Race 2000 | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Tommy (1975) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Beast, The ( bĂȘte, La ) (1977) | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 14. | Terror of Mechagodzilla ( Mekagojira no gyakushu ) | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 15. | The Giant Spider Invasion | 0.5/4 | 1.9/4 |



