Best films of 1974
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Conversation | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Ali: Fear Eats the Soul ( Angst essen Seele auf ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Chinatown | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Young Frankenstein | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Blazing Saddles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Swallows and Amazons (1977) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Murder on the Orient Express (1974) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Zardoz | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 11. | The Man with the Golden Gun | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Ten Little Indians aka And Then There Were None ( Ein Unbekannter rechnet ab ) | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 13. | Dark Star (1974) | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Emmanuelle | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 15. | Godzilla vs. Mechagodzilla aka Godzilla vs. the Bionic Monster aka Gozilla vs. Cosmic Monster ( Gojira tai Mekagojira ) | 1.5/4 | 2.1/4 |



