Top Movie List by Kjten

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Dragonheart 4.0/4 2.6/4
2. Silent Hill: Revelation 3D 4.0/4 2.2/4
3. Arn: The Knight Templar ( Arn - Tempelriddaren ) 4.0/4 2.7/4
4. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
5. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
7. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) N/A 3.2/4
8. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5/4 3.1/4
9. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
10. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
11. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
12. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
13. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
14. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
15. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
16. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.5/4 2.9/4
17. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
18. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
19. Labyrinth (1986) 4.0/4 2.9/4
20. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
21. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
22. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
23. The NeverEnding Story 3.0/4 2.9/4
24. The Hobbit: The Desolation of Smaug 4.0/4 3.0/4
25. Stardust (2007) 4.0/4 2.9/4
26. Willow 3.0/4 2.9/4
27. Sleepy Hollow 3.5/4 2.8/4
28. Iron Man 2 4.0/4 2.8/4
29. Underworld (2003) 3.5/4 2.8/4
30. Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) 3.5/4 3.1/4
31. Thor 4.0/4 2.9/4
32. Thor: The Dark World 4.0/4 2.8/4
33. Enchanted 2.5/4 2.8/4
34. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
35. Underworld: Evolution 3.5/4 2.8/4
36. Bridge to Terabithia 2.5/4 2.8/4
37. The Incredible Hulk 2.5/4 2.7/4
38. Man of Steel 3.5/4 2.7/4
39. Underworld: Rise of the Lycans 3.5/4 2.7/4
40. Prince of Persia: The Sands of Time 4.0/4 2.6/4
41. Jumanji (1995) 3.0/4 2.6/4
42. Witches of Eastwick 4.0/4 2.7/4
43. Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler ( Inuyasha - Tenka hadou no ken ) 4.0/4 3.0/4
44. Final Fantasy VII - Advent Children 4.0/4 2.7/4
45. Bruce Almighty 3.5/4 2.6/4
46. How to Train Your Dragon 2 (2014) 4.0/4 3.0/4
47. Liar Liar 3.0/4 2.6/4
48. John Carter 3.5/4 2.6/4
49. The Imaginarium of Doctor Parnassus 2.5/4 2.5/4
50. Clash of the Titans (2010) 2.5/4 2.4/4
51. Where the Wild Things Are 2.5/4 2.6/4
52. Underworld Awakening 3.5/4 2.5/4
53. The Sorcerer's Apprentice 3.5/4 2.5/4
54. Immortals (2011) 4.0/4 2.5/4
55. Oh, God! 3.5/4 2.6/4
56. The Ninth Gate 4.0/4 2.5/4
57. Escanaba in da Moonlight 4.0/4 3.1/4
58. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 3.5/4 2.4/4
59. Death Becomes Her 3.0/4 2.4/4
60. Cowboys & Aliens 3.0/4 2.5/4
61. Dark Shadows 3.5/4 2.4/4
62. Jack the Giant Slayer 3.5/4 2.5/4
63. Reign of Fire 2.5/4 2.4/4
64. Solomon Kane 4.0/4 2.5/4
65. Wrath of the Titans 3.0/4 2.4/4
66. Final Fantasy: The Spirits Within 3.0/4 2.4/4
67. Michael (1996) 3.0/4 2.5/4
68. The Brothers Grimm 3.5/4 2.4/4
69. The Warrior's Way 3.5/4 2.5/4
70. Season of the Witch (2011) 3.5/4 2.3/4
71. Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 3.0/4 2.3/4
72. Mr. Magorium's Wonder Emporium 2.5/4 2.4/4
73. The Mists of Avalon 3.0/4 2.7/4
74. Conan the Barbarian (2011) 2.5/4 2.2/4
75. Ella Enchanted 3.0/4 2.3/4
76. Mirror Mirror 3.5/4 2.1/4
77. Tooth Fairy (2010) 2.0/4 2.1/4
78. Ghost Rider (2007) 3.0/4 1.9/4
79. Little Nicky 3.5/4 1.9/4
80. Timeline 4.0/4 2.1/4
81. Captain America: The Winter Soldier 4.0/4 3.1/4
82. Frozen (2013) 4.0/4 3.0/4
83. Iron Man 3 4.0/4 2.9/4
84. Monsters University 3.5/4 3.0/4
85. 300: Rise of an Empire 3.5/4 2.6/4
86. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
87. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
88. Epic 4.0/4 2.8/4
89. 300 4.0/4 2.9/4
90. A Clockwork Orange 2.5/4 3.1/4
91. Pompeii 3.5/4 2.4/4
92. National Lampoon's Christmas Vacation 2.5/4 2.9/4
93. The Lone Ranger (2013) 3.5/4 2.5/4
94. The Call (2013) 3.5/4 2.6/4
95. Avatar 4.0/4 3.0/4
96. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
97. We're the Millers 2.5/4 2.9/4
98. Argo 3.0/4 3.1/4
99. The Adventurer: The Curse of the Midas Box 3.0/4 2.5/4
100. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
101. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
102. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
103. This is the End 2.5/4 2.7/4
104. Pitch Black 3.5/4 2.8/4
105. Spaceballs 3.5/4 2.8/4
106. 50 First Dates 3.0/4 2.6/4
107. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
108. Rio 2 3.5/4 2.6/4
109. Donnie Darko 2.5/4 3.0/4
110. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
111. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
112. Die Hard 3.0/4 3.3/4
113. 47 Ronin (2013) 4.0/4 2.4/4
114. Cloudy with a Chance of Meatballs 2 3.5/4 2.4/4
115. The Conjuring 3.5/4 3.1/4
116. Sinister 3.5/4 2.8/4
117. Kung Fu Panda 2 3.5/4 2.9/4
118. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
119. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
120. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
121. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
122. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) 2.5/4 3.0/4
123. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
124. World War Z 2.5/4 2.8/4
125. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
126. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
127. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
128. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
129. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
130. The Lion King (1994) 2.5/4 3.3/4
131. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
132. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.0/4 3.4/4
133. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
134. Toy Story 2.0/4 3.3/4
135. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
136. Jurassic Park 2.0/4 3.2/4
137. Wall-E 4.0/4 3.2/4
138. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
139. Toy Story 3 2.5/4 3.3/4
140. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
141. Jaws 2.0/4 3.2/4
142. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
143. Inglourious Basterds (2009) 2.5/4 3.2/4
144. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
145. The Breakfast Club 2.5/4 3.2/4
146. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
147. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
148. Edward Scissorhands 2.5/4 3.1/4
149. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
150. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.5/4 3.2/4
151. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
152. The Terminator 3.0/4 3.1/4
153. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
154. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
155. 2001: A Space Odyssey 2.5/4 3.1/4
156. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
157. The Exorcist (1973) 2.5/4 3.1/4
158. Despicable Me 3.0/4 3.1/4
159. Shrek 3.0/4 3.1/4
160. Shutter Island 2.5/4 3.1/4
161. The Goonies 3.0/4 3.1/4
162. Cool Hand Luke 2.5/4 3.2/4
163. Rain Man 3.0/4 3.1/4
164. The Hangover 3.0/4 3.0/4
165. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
166. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
167. Ghostbusters (1984) 3.0/4 3.1/4
168. Aladdin (1992) 2.5/4 3.1/4
169. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
170. Zombieland 3.0/4 3.0/4
171. The Magnificent Seven (1960) 2.5/4 3.2/4
172. Mystic River 3.0/4 3.1/4
173. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
174. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.5/4 3.1/4
175. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
176. Sin City 3.5/4 3.0/4
177. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
178. The Sound of Music 2.5/4 3.1/4
179. Blazing Saddles 3.5/4 3.1/4
180. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 3.5/4 3.2/4
181. A Christmas Story (1983) 3.0/4 3.1/4
182. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
183. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
184. Toy Story 2 2.5/4 3.1/4
185. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.5/4 3.1/4
186. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
187. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
188. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
189. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
190. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
191. The Blues Brothers 2.5/4 3.1/4
192. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
193. Lonesome Dove 3.0/4 3.1/4
194. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
195. Monty Python's Life of Brian 3.5/4 3.1/4
196. The Man Who Shot Liberty Valance 3.0/4 3.2/4
197. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
198. What's Eating Gilbert Grape 2.5/4 3.1/4
199. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 3.5/4 3.1/4
200. Clerks 3.0/4 3.0/4
201. Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) 3.5/4 3.2/4
202. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
203. A Charlie Brown Christmas 3.0/4 3.1/4
204. Arsenic and Old Lace 3.0/4 3.1/4
205. Airplane! 2.5/4 3.0/4
206. Mary Poppins 2.5/4 3.0/4
207. Training Day 3.0/4 3.0/4
208. The Boy in the Striped Pyjamas 3.5/4 3.0/4
209. Batman (1989) 2.5/4 2.9/4
210. The Little Mermaid (1989) 2.5/4 3.0/4
211. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
212. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
213. Malcolm X (1992) 3.0/4 3.1/4
214. Army of Darkness 4.0/4 3.0/4
215. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
216. Brazil (1985) 3.0/4 3.0/4
217. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
218. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
219. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 4.0/4 3.1/4
220. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
221. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
222. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
223. Eastern Promises 4.0/4 3.0/4
224. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
225. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 4.0/4 2.9/4
226. Coraline 3.0/4 3.0/4
227. Rosemary's Baby 2.0/4 3.0/4
228. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
229. Home Alone 3.0/4 2.9/4
230. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
231. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
232. Serpico 3.0/4 3.0/4
233. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
234. Brave (2012) 4.0/4 2.9/4
235. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
236. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
237. Despicable Me 2 4.0/4 2.9/4
238. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
239. Megamind 3.0/4 2.9/4
240. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
241. Robin Hood (1973) 2.5/4 3.0/4
242. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
243. Alice in Wonderland (1951) 2.0/4 2.9/4
244. Scott Pilgrim vs. The World 3.0/4 2.9/4
245. Real Steel 3.0/4 2.9/4
246. Ice Age 3.5/4 2.9/4
247. Midnight in Paris (2011) 3.5/4 3.0/4
248. Summer Wars ( Samâ wôzu ) 3.5/4 3.0/4
249. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
250. My Cousin Vinny 3.0/4 2.9/4
251. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
252. The Jungle Book (1967) 2.5/4 2.9/4
253. Who Framed Roger Rabbit? 3.0/4 2.9/4
254. M*A*S*H 3.0/4 2.9/4
255. Wallace & Gromit in The Wrong Trousers 3.0/4 3.1/4
256. Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone ( Evangerion shin gekijôban: Jo ) 3.0/4 2.9/4
257. Bambi 2.5/4 2.9/4
258. The Odd Couple 3.5/4 3.0/4
259. Pitch Perfect 3.5/4 2.9/4
260. Mulan (1998) 3.5/4 2.9/4
261. An American Werewolf in London 2.5/4 2.9/4
262. The Sword in the Stone 2.5/4 2.9/4
263. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
264. The Jerk 3.0/4 2.9/4
265. Red (2010) 3.5/4 2.9/4
266. Giant (1956) 2.0/4 3.0/4
267. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
268. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
269. Whale Rider 2.5/4 3.0/4
270. Forgetting Sarah Marshall 2.5/4 2.8/4
271. Mad Max 2.5/4 2.9/4
272. Scent of a Woman (1992) 3.0/4 2.9/4
273. Macbeth (1971) 3.0/4 3.0/4
274. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
275. October Sky 2.5/4 2.9/4
276. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
277. National Lampoon's Vacation 2.0/4 2.9/4
278. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.5/4 2.9/4
279. Tucker & Dale vs Evil 4.0/4 3.0/4
280. Dumbo (1941) 2.5/4 2.9/4
281. Chris Rock: Bigger & Blacker 3.0/4 2.9/4
282. It's a Mad Mad Mad Mad World 3.0/4 3.0/4
283. Girl, Interrupted 2.5/4 2.8/4
284. A League of Their Own 2.5/4 2.9/4
285. The Count of Monte Cristo (2002) 4.0/4 2.9/4
286. Inside Man (2006) 3.0/4 2.9/4
287. The Sons of Katie Elder 3.0/4 3.0/4
288. Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time ( Inuyasha - Jidai wo koeru omoi ) 4.0/4 3.0/4
289. RoboCop (1987) 2.5/4 2.9/4
290. Seven Pounds 3.0/4 2.9/4
291. Driving Miss Daisy 3.0/4 2.9/4
292. The Book of Eli 3.0/4 2.8/4
293. Cinderella (1950) 3.0/4 2.9/4
294. A Charlie Brown Thanksgiving 3.0/4 2.9/4
295. The Last Samurai 4.0/4 2.8/4
296. Seven Brides for Seven Brothers 3.0/4 2.9/4
297. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
298. Drunken Master ( Jui kuen ) 3.0/4 3.0/4
299. Little Big Man (1970) 3.0/4 3.0/4
300. Wallace and Gromit in A Close Shave 3.0/4 3.0/4
301. Muppets Most Wanted 3.0/4 2.6/4
302. Only Lovers Left Alive 3.5/4 3.0/4
303. The Monuments Men 3.5/4 2.5/4
304. Alien 2.0/4 3.3/4
305. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
306. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
307. Misery 3.5/4 3.1/4
308. The Ring (2002) 2.5/4 2.7/4
309. The Others (2001) 2.5/4 2.8/4
310. Dracula (1931) 3.0/4 2.9/4
311. From Dusk Till Dawn 2.5/4 2.8/4
312. The Cabin in the Woods 3.5/4 2.9/4
313. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
314. The Amityville Horror (1979) 3.0/4 2.7/4
315. Stephen King's It 2.5/4 2.8/4
316. Drag Me to Hell 3.0/4 2.7/4
317. Dog Soldiers 2.5/4 2.8/4
318. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
319. Pet Sematary (1989) 2.5/4 2.6/4
320. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 3.5/4 2.7/4
321. Fallen (1998) 3.0/4 2.7/4
322. Daybreakers 4.0/4 2.7/4
323. Paranormal Activity 2.5/4 2.5/4
324. From Hell 3.5/4 2.6/4
325. Children of the Corn (1984) 3.0/4 2.5/4
326. 1408 2.5/4 2.6/4
327. Rose Red 3.5/4 2.8/4
328. The Masque of the Red Death 3.5/4 2.8/4
329. Firestarter (1984) 2.5/4 2.6/4
330. Ravenous (1999) 3.0/4 2.7/4
331. The Prophecy (1995) 3.5/4 2.7/4
332. Cujo 2.0/4 2.6/4
333. The Burbs 2.5/4 2.6/4
334. Storm of the Century 3.5/4 3.0/4
335. Wrong Turn (2003) 1.5/4 2.6/4
336. Silver Bullet (1985) 3.0/4 2.6/4
337. The Woman in Black (2012) 3.0/4 2.6/4
338. The Awakening (2011) 3.0/4 2.6/4
339. The Amityville Horror (2005) 2.5/4 2.5/4
340. Mama (2013) 3.5/4 2.6/4
341. Silent Hill 4.0/4 2.5/4
342. Blood: The Last Vampire (2001) 3.5/4 2.5/4
343. Black Death 4.0/4 2.6/4
344. Haunting in Connecticut, The 3.0/4 2.5/4
345. The Hound of the Baskervilles (1959) 3.5/4 2.7/4
346. Paranormal Activity 3 3.0/4 2.5/4
347. Pit and the Pendulum (1961) 4.0/4 2.7/4
348. The Skeleton Key 3.0/4 2.5/4
349. Abraham Lincoln: Vampire Hunter 2.0/4 2.4/4
350. The Horsemen (2009) 3.0/4 2.6/4
351. Salem's Lot (2004) 4.0/4 2.5/4
352. The Good Son 3.0/4 2.4/4
353. Mary Shelley's Frankenstein 3.5/4 2.4/4
354. Paranormal Activity 2 2.5/4 2.3/4
355. Eating Raoul 2.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name