Top Historical
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | All Quiet on the Western Front (1930) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Inherit the Wind (1960) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | All the King's Men (1949) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Z (1969) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Letters from Iwo Jima | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Good Night, and Good Luck | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | All the President's Men | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Munich | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Glory (1989) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Lion in Winter | 3.0/4 | 2.9/4 |



