My Top Movies of 1995 (so far)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Goldeneye | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Richard III (1995) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Babe (1995) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Strange Days | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Othello (1995) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Get Shorty | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | To Die For (1995) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Rob Roy (1995) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Heat (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Die Hard: With a Vengeance | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Balto | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Cutthroat Island | 3.0/4 | 2.2/4 |



