My Top Movies of 1994 (so far)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Jungle Book (1994) | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 3. | Speed (1994) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Quiz Show | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Crow (1994) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Ed Wood | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Maverick (1994) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Clear and Present Danger | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Angels in the Outfield (1994) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | The Shadow (1994) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 13. | Blink (1994) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | The Mask (1994) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | The Santa Clause (1994) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Eat Drink Man Woman ( Yin shi nan nu ) | 3.0/4 | 3.0/4 |



