My Top Movies of 1949 by Indyfreak

My Top Movies of 1949

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Third Man 3.0/4 3.2/4
2. Rope of Sand 3.5/4 2.3/4
3. Pinky 3.5/4 3.0/4
4. All the King's Men (1949) 3.0/4 2.9/4
5. White Heat 3.0/4 3.0/4
6. Intruder in the Dust 3.0/4 2.6/4
7. She Wore a Yellow Ribbon 3.0/4 2.9/4
8. The Bribe 3.0/4 2.3/4
9. The Fountainhead 3.0/4 2.5/4
10. Obsession ( Hidden Room, The ) 3.0/4 2.4/4
11. The Window (1949) 3.0/4 2.7/4
12. Flamingo Road 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name