Movies of 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Inside the Mind of Google | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 2. | 17 Again | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 4. | Princess Protection Program | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 5. | Bring It On: Fight to the Finish | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 6. | Jennifer's Body | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 7. | Up in the Air (2009) | 0.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Wizards of Waverly Place: The Movie | 2.0/4 | 1.7/4 | |
| 9. | Inkheart | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 10. | Bride Wars | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 11. | Hannah Montana: The Movie | 2.0/4 | 1.7/4 | |
| 12. | Avatar | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | (500) Days of Summer | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Taken (2009) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Up (2009) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Hachi: A Dog's Tale ( Hachiko: A Dog's Story ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Proposal (2009) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Twilight Saga: New Moon | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 19. | The King of Fighters | 0.5/4 | 1.2/4 | |
| 20. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Never Surrender | 1.0/4 | 2.0/4 | 



