| 1. | Titanic (1997) | 3.5/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 2. | The Notebook (2004) | N/A | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 3. | Gone with the Wind | N/A | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 4. | Pride and Prejudice (2005) | 2.5/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 5. | A Walk to Remember | 3.0/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 6. | The Holiday (2006) | 3.0/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 7. | Definitely, Maybe | 3.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 8. | Easy A | 3.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 9. | The Vow (2012) | 3.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 10. | Dear John | 3.0/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 11. | The Proposal (2009) | 3.5/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 12. | Ever After: A Cinderella Story | N/A | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 13. | Romeo + Juliet (1996) | N/A | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 14. | Step Up | 3.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 15. | Jane Eyre (2011) | N/A | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 16. | Sweet Home Alabama | 3.0/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 17. | Letters to Juliet | 2.5/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 18. | 27 Dresses | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 19. | She's the Man | 3.0/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 20. | Becoming Jane | N/A | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 21. | How to Lose a Guy in 10 Days | 3.5/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 22. | The Ugly Truth | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 23. | What Happens in Vegas | 3.5/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 24. | The Jane Austen Book Club | 2.0/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 25. | Just Like Heaven | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 26. | Two Weeks Notice | 2.5/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 27. | Someone Like You (2001) | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 28. | Endless Love (2014) | N/A | 2.7/4 |  |