Top Movie List by Buddha 309

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Casablanca 4.0/4 3.3/4
2. The Fisher King N/A 2.9/4
3. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
4. Love Actually 4.0/4 2.9/4
5. Army of Darkness 3.5/4 3.0/4
6. Ghostbusters (1984) 2.5/4 3.1/4
7. This is Spinal Tap 3.0/4 3.1/4
8. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
9. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
10. Dr. Horrible's Sing-Along Blog 3.5/4 3.1/4
11. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
12. Kontroll 4.0/4 2.9/4
13. Serenity (2005) 4.0/4 3.0/4
14. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
15. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
16. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
17. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
18. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
19. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
20. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
21. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
22. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
23. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
24. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
25. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
26. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
27. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
28. Skyfall 3.0/4 3.1/4
29. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
30. The Blues Brothers 3.5/4 3.1/4
31. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
32. The Fifth Element 3.0/4 2.9/4
33. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
34. X-Men 4.0/4 2.9/4
35. Rise of the Planet of the Apes 3.0/4 3.0/4
36. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
37. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
38. Thor 3.0/4 2.9/4
39. Spider-Man 2 3.0/4 2.9/4
40. Akira 3.0/4 3.0/4
41. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
42. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
43. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
44. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
45. Minority Report 3.0/4 2.9/4
46. Iron Man 3 4.0/4 2.9/4
47. Midnight Run 4.0/4 3.0/4
48. Captain America: The First Avenger 4.0/4 2.8/4
49. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
50. Cowboy Bebop 4.0/4 3.0/4
51. The Amazing Spider-Man 4.0/4 2.8/4
52. Silverado 2.5/4 2.8/4
53. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
54. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.5/4 3.0/4
55. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
56. The Goonies 3.0/4 3.1/4
57. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
58. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
59. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
60. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
61. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
62. Butch Cassidy and the Sundance Kid 2.5/4 3.2/4
63. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
64. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
65. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
66. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
67. Star Trek 4.0/4 3.1/4
68. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
69. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
70. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
71. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
72. Tombstone 4.0/4 3.1/4
73. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
74. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
75. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.5/4 2.9/4
76. Star Trek Into Darkness 4.0/4 3.0/4
77. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
78. Frozen (2013) 4.0/4 3.0/4
79. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.5/4 3.0/4
80. Stardust (2007) 3.0/4 2.9/4
81. O Brother Where Art Thou 4.0/4 3.0/4
82. Brave (2012) 3.5/4 2.9/4
83. Planes, Trains & Automobiles 4.0/4 3.0/4
84. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
85. True Grit (1969) 2.5/4 3.0/4
86. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
87. The NeverEnding Story 4.0/4 2.9/4
88. The Dark Crystal 4.0/4 2.9/4
89. The Secret of NIMH 3.5/4 2.9/4
90. Dogma 4.0/4 2.8/4
91. The Darjeeling Limited 3.0/4 2.9/4
92. The Adventures of Tintin 4.0/4 2.8/4
93. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
94. The Muppet Movie 3.5/4 2.9/4
95. 9 3.0/4 2.8/4
96. Rise of the Guardians 4.0/4 2.9/4
97. ParaNorman 3.5/4 2.9/4
98. Flight of the Navigator 3.5/4 2.7/4
99. Tron 3.5/4 2.8/4
100. Wild at Heart 4.0/4 2.8/4
101. Real Genius 4.0/4 2.7/4
102. The Polar Express 3.0/4 2.7/4
103. Time After Time 4.0/4 2.8/4
104. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
105. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
106. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
107. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
108. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
109. Wreck-It Ralph 4.0/4 3.1/4
110. Coraline 4.0/4 3.0/4
111. The Iron Giant 4.0/4 3.0/4
112. Antz 4.0/4 2.5/4
113. Waking Life 4.0/4 2.8/4
114. Yellow Submarine 4.0/4 2.8/4
115. Where the Wild Things Are 4.0/4 2.6/4
116. Titan A.E. 4.0/4 2.6/4
117. Justice League: The New Frontier 4.0/4 2.7/4
118. Mad Monster Party? 4.0/4 2.9/4
119. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 4.0/4 3.2/4
120. Steamboy ( Suchîmubôi ) 4.0/4 2.7/4
121. Finding Neverland 4.0/4 2.9/4
122. Capote 4.0/4 2.9/4
123. High Fidelity 4.0/4 3.0/4
124. Blow 3.5/4 2.9/4
125. Born on the Fourth of July 4.0/4 2.8/4
126. Chaplin 4.0/4 2.9/4
127. Man on the Moon 4.0/4 2.8/4
128. Yankee Doodle Dandy 4.0/4 2.9/4
129. My Favorite Year 4.0/4 2.8/4
130. The Ruling Class 4.0/4 2.9/4
131. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
132. Elizabethtown 4.0/4 2.2/4
133. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
134. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
135. National Lampoon's Animal House 4.0/4 3.0/4
136. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
137. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
138. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
139. Harold and Maude 4.0/4 3.1/4
140. Juno 4.0/4 2.9/4
141. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
142. Snatch 4.0/4 3.1/4
143. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
144. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
145. The Sting (1973) 4.0/4 3.2/4
146. Raising Arizona 4.0/4 2.9/4
147. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
148. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
149. The Apartment 4.0/4 3.2/4
150. Harvey 4.0/4 3.1/4
151. Arsenic and Old Lace 4.0/4 3.1/4
152. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
153. Rushmore 4.0/4 3.0/4
154. Dazed and Confused 4.0/4 3.0/4
155. The Jerk 4.0/4 2.9/4
156. A Fish Called Wanda 4.0/4 2.9/4
157. Big 4.0/4 3.0/4
158. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
159. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
160. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
161. M*A*S*H 4.0/4 2.9/4
162. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
163. History of the World: Part I 4.0/4 2.9/4
164. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
165. Say Anything... 4.0/4 2.9/4
166. Death at a Funeral (2007) 3.5/4 2.9/4
167. A Night at the Opera 4.0/4 3.0/4
168. Better Off Dead 4.0/4 2.8/4
169. Garden State 4.0/4 2.9/4
170. Being John Malkovich 4.0/4 2.9/4
171. The Player (1992) 4.0/4 2.9/4
172. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
173. Being There 4.0/4 3.0/4
174. A League of Their Own 4.0/4 2.9/4
175. Down by Law 4.0/4 2.9/4
176. All of Me (1984) 4.0/4 2.9/4
177. Empire Records 4.0/4 2.8/4
178. White Christmas 4.0/4 2.9/4
179. Stranger Than Fiction 4.0/4 2.8/4
180. Chasing Amy 4.0/4 2.7/4
181. The Wedding Singer 4.0/4 2.7/4
182. The Muppets 4.0/4 2.8/4
183. The Full Monty 4.0/4 2.8/4
184. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
185. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
186. Fight Club 4.0/4 3.3/4
187. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
188. A Bronx Tale 4.0/4 3.0/4
189. The Big Sleep (1946) 4.0/4 3.1/4
190. Sleepers (1996) 4.0/4 2.9/4
191. The Petrified Forest 4.0/4 2.9/4
192. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
193. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
194. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
195. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
196. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
197. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
198. Remember the Titans 4.0/4 3.1/4
199. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
200. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
201. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
202. Miracle on 34th Street (1947) 4.0/4 3.0/4
203. Bridge to Terabithia 4.0/4 2.8/4
204. Hans Christian Andersen 4.0/4 2.7/4
205. Inkheart 4.0/4 2.2/4
206. My Girl 3.5/4 2.7/4
207. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
208. Dracula (1992) 4.0/4 2.9/4
209. The Purple Rose of Cairo 4.0/4 2.9/4
210. The Addams Family (1991) 4.0/4 2.6/4
211. John Carter 4.0/4 2.6/4
212. MirrorMask 4.0/4 2.8/4
213. Mr. Magorium's Wonder Emporium 4.0/4 2.4/4
214. Merry Christmas aka Happy Christmas ( Joyeux Noël ) 4.0/4 2.9/4
215. The Rocky Horror Picture Show 4.0/4 2.8/4
216. Warm Bodies 4.0/4 2.8/4
217. Scanners 4.0/4 2.6/4
218. Across the Universe 4.0/4 2.7/4
219. True Stories 4.0/4 2.6/4
220. The Little Prince (1974) 4.0/4 2.5/4
221. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
222. The Maltese Falcon (1941) 4.0/4 3.2/4
223. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
224. Murder by Death 4.0/4 2.8/4
225. Eddie and the Cruisers 4.0/4 2.6/4
226. Leaving Las Vegas 4.0/4 3.0/4
227. Much Ado About Nothing (1993) 4.0/4 2.8/4
228. WarGames 4.0/4 2.8/4
229. Astro Boy 4.0/4 2.6/4
230. The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 4.0/4 2.4/4
231. Eight Legged Freaks 4.0/4 2.0/4
232. Driving Lessons 4.0/4 2.6/4
233. Jersey Girl (2004) 4.0/4 2.3/4
234. Time Bandits 4.0/4 2.6/4
235. Matchstick Men 4.0/4 2.8/4
236. Where the Day Takes You 4.0/4 2.5/4
237. Galaxy Quest 3.0/4 2.6/4
238. The Big Year 4.0/4 2.7/4
239. A Mighty Wind 4.0/4 2.9/4
240. La Luna (2012) 4.0/4 3.1/4
241. Four Weddings and a Funeral 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name