Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Bound by Honor ( Blood In, Blood Out ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Godfather: Part III | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Untouchables (1987) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Once Upon a Time in America | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Boyz n the Hood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | American Gangster | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | True Romance | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Donnie Brasco | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Carlito's Way | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Menace II Society | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Jackie Brown | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 23. | A History of Violence | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Inside Man (2006) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Hustle & Flow | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Sleepers (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | Natural Born Killers | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 28. | Lawless (2012) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 29. | Falling Down | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | The Warriors (1979) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 31. | Lord of War | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 32. | Pineapple Express | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Chopper | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | The Iceman (2013) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Desperado (1995) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | The Transporter | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | Danny the Dog ( Unleashed ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 38. | Ronin | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 39. | Four Brothers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 40. | Green Street Hooligans | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 41. | Dead Presidents | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 42. | Colors | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 43. | Harry Brown | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 44. | mariachi, El | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 45. | Crank | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 46. | John Q | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 47. | Public Enemies | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 48. | Running Scared (2006) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 49. | Half Baked | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 50. | Alpha Dog | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 51. | Juice | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 52. | Beverly Hills Cop II | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 53. | Once Upon a Time in Mexico | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 54. | Set It Off | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 55. | Takers | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 56. | Saw VI | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 57. | Once Were Warriors | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 58. | Assassins (1995) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 59. | Taxi (1998) | 4.0/4 | 2.7/4 |



